U okviru arheoloških istraživanja na području opštine Sokobanja, prethodnih dana arheolozi su vršili iskopavanja na lokalitetu Devojački kamen u Vrmdži gde je pronađen zanimljiv materijal, saznajemo od Petra Milojevića,istraživača saradnika Arheološkog instituta u Beogradu.
− Devojački kamen smo evidentirali još 2017. i 2018. godine tokom projekta arheoloških rekognosciranja. Privuklo nam je pažnju to što je na lokalitetu pronađeno mnogo keramičkih proizvoda koji su odgovrali preistoriji i iskoristili ovu priliku da u sklopu već započetih istraživanja na Popovici , otvorimo jednu test sondu kako bismo se uverili u stratigrafiju samog lokaliteta i zastupljenost arheoloških nalaza − rekao je Milojević.
Otvorena je jedna manja test sonda 2h2 metara, a arheolozi su pronašli, prema njihovim rečima, dva moćna sloja sa dosta keramike iz perioda koji je jako interesantan za čitavo područje Srbije. To je period poznog eneolita odnosno Kostolac kultura i stariji sloj koji odgovara ranom bakarnom dobu, ranom eneolitu i kulturi Bubanj-Hum.
− Reč je o kulturi koja je nastala 4500 godina pne nakon raspada vinčanskih megalopolisa, velikih naselja. Tada dolazi do formiranja jedne kulture koja pod uticajima sa istoka iz Bugarske.Formiraju se mala naselja na perifernim područjima i često su zastupljene gradine na uzvišenjima. Keramička produkcija je i dalje velika ali gubi onaj sjaj Vinčanske kulture koju karakteriše veoma lepo obrađena i dekorisana keramika. Ovde se javljaju neki prostiji oblici sa dosta manje dekoracije ali je to veoma interesantan period jer je slabo istražen na našoj teritoriji − rekao je arheolog Milojević.
Istraživanja na teritoriji opštine Sokobanja biće nastavljena jer su arheolozi, što se tiče praistorije, ovde dobili jako dobre i kvalitetne rezultate.
− Moram da istaknem da na oba lokaliteta nemamo remećenje iz istorijskih perioda koji često deluju veoma destruktivno na arheološke slojeve iz praistorije. Tako da smo veoma zadovoljni stratigrafijom i očuvanošću slojeva, što će verovatno kroz dalje analize koje planiramo da uradimo dati dobre rezultate − istakao je naš sagovornik.
U planu je da se početkom naredne godine u saradnji sa Narodnom bibliotekom Stevan Sremac, na osnovu dosadašnjih istraživanja objavi monografija „Praistorija sokobanjske kotline”.
O arheološkim istraživanjima na lokalitetu „Devojački kamen”, možete poledati i u video prilogu:
zanimljivo volim i ja takvu vrstu istrazivanja dosta gledam i na yt