Predstavljen novi sistem grejanja sokobanjskih škola: Umesto uglja, termalna voda

Društvo

Novi sistem grejanja školskog objekta, odnosno zajedničke zgrade Osnovne škole „Mitropolit Mihailo” i Srednje škole „Branislav Nušić”, predstavljen je juče javnosti. Ovaj sistem koristi obnovljivi izvor energije – otpadnu geotermalnu vodu iz banjskog kompleksa. Čitav ovaj projekat je realizovan zahvaljujući zajedničkom radu i ulaganjima Evropske unije, Ministarstva zaštite životne sredine, Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Opštine Sokobanja.

Irena Vujović, ministarka zaštite životne sredine, Nikola Bertolini šef Odeljenja za saradnju Delegacije Evropske unije u Srbiji, Jakup Beriš stalni predstavnik Programa Ujedinjenih nacija za razvoj, Miodrag Nikolić, predsednik Opštine Sokobanja i Ana Milićević, direktorka Srednje škole „Branislav Nušić”, obišli su banjski kompleks iz koga dolazi geotermalna voda, a zatim i zgradu škole u kojoj je kotlarnica na ugalj zamenjena toplotnom pumpom, nakon čega su dali izjave okupljnim novinarima u kojima su istakli benefite ovog novog sistema.

Naime, zamena starog kotla na ugalj ovim novim sistemom grejanja potpuno eliminiše zagađujuće gasove i čestice uključujući ugljen-dioksid, ugljen-monoksid, suspendovane čestice PM 2.5 i PM 10, doprinoseći tako unapređenju kvaliteta vazduha i životne sredine u Sokobanji.

Ministarka zaštite životne sredine Srbije Irena Vujović kazala je da je vrednost projekta bila 23 miliona dinara, a da je ministarstvo učestvovalo sa 16,5 miliona dinara, dok je ostatak obezbeđen uz pomoć Delegacije EU.

– Upravo je ovo jedan od fantastičnih primera kako možemo geotermalne vode da iskoristimo za grejanje i pre svega kao važnu meru za popravljanje kvaliteta vazduha. Ja želim da se ovom priliko zahvalim pre svega predsedniku opštine i opštinskom rukovodstvu što su imali snage i hrabrosti da ovakav projekat realizuju. Ono što je ovde važno je da pričamo o otpadnoj termalnoj vodi, odnosno da ona ima svoju ponovnu upotrebu i to je ono na čemu insistiramo kao jednom od važnih principa Zelene agende, a to je cirkularna ekonomija – istakla je Vujović.

Ministarka je dodala da je ovaj projekat veoma značajan jer nema mnogo ovakvih primera, sličan postoji samo u Vranjskoj banji. Ona je pozvala lokalne samouprave da pri izradi sličnih projekata adaptacije uzmu u obzir potencijale geotermalnih voda, a ministarstvo će te projekte, podržati i učestvovati u finansiranju.

Ideja Opštine Sokobanja da toplotnom pumpom na geotermalnu energiju zameni kotlarnicu na ugalj je jedno od 16 inovativnih rešenja za ubrzanje zelene tranzicije privrede i društva, koje je dobilo finansijsku podršku Evropske unije u okviru inicijative „EU za Zelenu agendu u Srbiji”. Predsednik opštine Sokobanja ističe da se ovo kao ideja pojavilo još pre nekoliko decenija, a da je sada napokon realizovana.

– Posebno bih hteo da naglasim da su ovo otpadne geotermalne vode, dakle koje su već iskorišćene u medicinske svrhe, a sada ih koristimo za grejanje škola, čime su ostvareni mnogi benefiti poput konstantne i ujednačene zagrejanosti prostorija. Sada se po prvi put greje i sportska hala, smanjuju se zagađujuće čestice u vazduhu, a jedan od važnih benefita je i ušteda tako da samo trećinu sredstava od ukupne sume koju smo nekada trošili za ogrev za zgradu škole, sada koristimo za plaćanje električne energije koju koriste toplotne pumpe – rekao je Nikolić.

Predsednik Nikolić je najavio da će se postojeći sistem grejanja, izgrađen za grejanje škola, iskoristiti i za grejanje drugih javnih ustanova, pre svega vrtića u Sokobanji.

Šef Odeljenja za saradnju Delegacije EU u Srbiji Nikola Bertolini je istako da je Sokobanja najbolji primer opštine koja čuva životnu sredinu u Srbiji.

– Sokobanja je dobar primer zato mi već ovde finansiramo sistem vodosnabdevanja i u planu je izgradnja postrojenja za preradu otpadnih voda što znači da mi planiramo da radimo ovde za dobrobit životne sredine i građana. Ovo je jedan fantastičan projekat u fantastičnom mestu – rekao je Bertolini.

Stalni predstavnik Programa Ujedinjenih nacija za razvoj Jakup Beriši kaže da istraživanja pokazuju da Srbija raspolaže velikim geotermalnim potencijalom, sa preko 300 geotermalnih izvora i da bi ova inovacija Opštine Sokobanja mogla da se primeni i u drugim mestima u Srbiji sa geotermalnim izvorima.

– Dakle, ne radi se o jednoj školi, jednom mestu, već o nečemu u čemu čitava zemlja može imati koristi kada se svi ti izvori i njihovi potencijali saberu – istako je Beriši.

Prema rečima Ane Milićević, direktorke sokobanjske srednje škole, ranije je kao glavni energent korišćen ugalj, pri čemu je ova obrazovna ustanova za ogrev trošila četiri miliona godišnje, a osnovna škola duplo više.

– Pored toga temperatura u školi tokom čitavog dana je ujednačenija, mi dolazimo u tople prostorije odlazimo iz toplih prostorija i sve to je doprinelo boljem radu – istakla je Milićević.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

two × 5 =