Specijalna bolnica „Sokobanja” od 22. maja više nije kovid bolnica, nalazi se u fazi priprema za redovan rad – stoji, između ostalog, u saopštenju rukovodstva bolnice koje se nalazi na ulaznim vratima ove zdravstvene ustanove. Nešto više od mesec dana pre toga, tačnije na Vaskrs, 19. aprila, počeli su pristizati prvi pacijenti u sokobanjsku Specijalnu bolnicu koja je od tog dana postala kovid bolnica.
To je bilo i za očekivati, imajući u vidu koliko je i kako ova bolnica opremljena, kao i to da je Sokobanja vazdušna banja, pre svega dobra za pluća, koja je ovaj virus uglavnom i napadao. Međutim, ono što niko nije mogao znati je kako će sve to izgledati i kako će se okončati. Čitav svet, pa u okviru njega i mala grupa lekara i medicinskih radnika jedne male bolnice u malom mestu, suočila sa velikim problemom. Upravo ta mala grupa velikih ljudi, svojim znanjem, umećem, hrabrošću i humanošću uspešno se izborila sa velikom pošasti.
− U Specijalnoj bolnici „Sokobanja”, koja je pretvorena u kovid bolnicu, u prethodnih mesec i više dana ležalo je 218 pacijenata, među kojima je bilo zaista teško obolelih i nepokretnih pacijenata iz Gerontološkog centra „Jelenac” iz Aleksinca i Doma za stare „Radost” iz Negotina koji su zahtevali posebnu negu. Svi oni su u potpunosti i u svakom trenutku bili terapijski sagledani a rane od ležanja, odnosno dekubitus, koji ovakvi pacijenti imaju, redovno su bile obrađivane − kaže Vesna Milanović, direktorka Specijalne bolnice „Sokobanja”. Pored toga, u ovoj zdravstvenoj ustanovi lečili su se i rudari iz rudnika „Soko” i Lubnice, kao i ostali meštani Sokobanje, oboleli od ovog virusa.
Prema rečima direktorke Milanović, najteže im je palo to što su morali organizovati rad u posebnim uslovima, bez lekara određenih specijalnosti koji su bili neophodni u ovakvoj situaciji. Infektolog je morao doći iz Zaječara, a pored toga nisu imali negovateljice koje su bile neophodne, jer je u bolnici bio smešten veliki broj teških, starih i nepokretnih pacijenata sa pneumonijama, hiposaturacijama i komorbiditetima, kojima je bila potrebna posebna nega. Medicinske sestre i tehničari, pa i fizioterapeuti, morali su preuzeti ulogu negovatelja.
− Posebno smo svi ponosni da nije bilo smrtnih slučajeva i da niko nije oboleo od osoblja, kako medicinskog tako i nemedicinskog. Sve pohvale na račun našeg rada dobili smo od direktora i osoblja u KC Niš za stručni rad koji su pokazali naši lekari i medicinske sestre, kao i pohvale od kolega iz gradova odakle su pacijenti koji su se lečili u našoj bolnici − kaže Milanović.
Narednih dana sve prostorije Specijalne bolnice „Sokobanja” biće potpuno dezinfikovane i bolnica će početi sa radom.