Predstavnici stručne službe iz Knjaževca održali predavanje za sokobanjske poljoprivrednike

Društvo Poljoprivreda

Značajan broj poljoprivrednih proizvođača prisustvovao je predavanjima koje su danas održali predstavnici Poljoprivredne savetodavne stručne službe „Poljoservis” iz Knjaževca. Interesovanje je bilo veliko jer su teme bile značajne. Prva od njih odnosila se na podnošenje zahteva za refakciju (povraćaj) akcize putem portala eAgrara.

Sanja Čokojević, inženjer voćarstva i vinogradarstva, kaže da prema novom pravilniku koji je stupio na snagu od 1. januara, poljoprivrednici mogu da zatraže povrat dela akcize koju su platili na dizel i biogorivo. Povraćaj je moguće ostvariti u iznosu od 50 dinara po litru do 100 litara po hektaru prijavljene površine. Svaki poljoprivredni proizvođač ima pravo do 100 litara po hektaru za maksimalnih 100 hektara obradive površine na poljoprivrednom gazdinstvu.

Sanja Čokojević

Čokojević je objasnila da su poljoprivrednici u obavezi da uzmu fiskalni račun na kome će stajati JMBG nosioca gazdinstva, kao dokaz da je on to gorivo kupio i da će ga kasnije upotrebiti za obradu svojih poljoprivrednih površina.

– Od 1. februara u skladu sa obaveznim usklađivanjem fiskalizacije, svaka pumpa će izdavati fiskalni račun na kome će stajati broj poljoprivrednog gazdinstva i samo takvi računi će se priznavati. Ukoliko to nema on neće biti viđen u eAgraru i poljoprivredni proizvođači neće moći da ostvare pravo na povraćaj novčanih sredstava – dodala je naša sagovornica.

U toku je i obnova registracije poljoprivrednih gazdinstava koja se sada sprovodi elektronski i ukoliko poljoprivrednici ne obnove svoja gazdinstva neće moći da podnesu nijedan zahtev dodala je Čokojević. Određeni broj, uglavnom mlađih poljoprivrednika, obnovu obavlja samostalno, dok za one kojima je komplikovano da pristupe eAgraru, pomoć pružaju savetodavci u poljoprivrednim stručnim službama.

Živorad Jovanović

Druga tema se odnosila na zaštitu jabučastog voća. Živorad Jovanović, stručni savetnik za zaštitu bilja u Poljoprivrednoj stručnoj službi Knjaževac, kaže da je cilj ovog predavanja da se poljoprivredni proizvođači upoznaju sa bolestima i štetočinama koje ovo voće napadaju i sa najefikasnijim merama zaštite koje se primenjuju.

– Trenutno je faza mirovanja kada je jabučasto voće u pitanju, ali zatim nakon orezivanja primenjuje se prva zaštita bakarnim sredstvima, a onda kreću i druge u zavisnosti od doba godine i faze u kojoj se voće nalazi. U okviru predavanja bilo je reči o štetočinama, kada se javljaju, kako prepoznati određene bolesti voća i koje mere preduzeti – rekao je Jovanović.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

eighteen − 16 =