Ljubav prema mineralima od detinjstva

Društvo

Darko Vasilijić, ugostitelj iz Sokobanje, ima jedan lep a mnogi kažu i neobičan hobi –sakupljanje minerala. Poseduje kolekciju od šezdesetak različitih vrsta i skromno kaže da je to još uvek mala kolekcija.

Naime, u svetu je prebrojano oko 5.230 .Prema rečima našeg sagovornika, Srbija nije bogata mineralima. U većem broju ih ima na Kosovu u Trepči koja je svetski poznato nalazište, odnosno najveći rudnik olova i cinka u Evropi. Pored toga, na Ceru se može naći akvamarin koji predstavlja plemeniti varijetet berila i koristi se kao dragi kamen predivne plave ili tirkizne boje. U najvećem broju naravno ima gorskog kristala, odnosno čistog kvarca koji je od davnina omiljen i cenjen zbog svoje lepote. Međutim, mnogo toga o ovim mineralima većina nas i ne mora da zna, kolekcija ima veliku vrednost samim tim što svaki čovek može da uživa u predivnom vizuelnom utisku koji na njega ostavlja lepota ovih kristala.

Ono što je zanimljivo u slučaju našeg sagovornika je da se njegova ljubav prema mineralima i bavljenju ovim hobijem rasplamsavala sa godinama a od pre tri godine strastveno se prepustio ovom hobiju.

− Ja sam još kao dete sakupljao kamenčiće na plaži na Županu, a sa mora sam se vraćao sa punom kesicom kamenčića. Međutim, prava ljubav prema mineralima se javlja u toku studija kada smo proučavali geomorfologiju i geologiju. Sve je možda intenzivno krenulo pre nekih 15 godina kada je izdavačka kuća „De Agostini” uz svoje časopise poklanjala neke minerale. To su bili naravno skromni komadi. ali tako sam krenuo i onda sam upoznao neke ozbiljne kolekcionare u Srbiji i stupio sa njima u kontakt. Počela je prodaja kao i razmena i minerala i iskustva. Ja se iskreno nadam da neću stati ovde i da ću nastaviti da širim svoju kolekciju − rekao je Vasilijić.

On, međutim, ističe da bavljenje ovim hobijem iziskuje prilično novca ali i dobra poznanstava. Kaže da je na početku, zbog sopstvenog neiskustva i brzopletosti, nekoliko puta bio i prevaren.Cene minerala variraju i zavise od mnogo faktora kao što su retkost i udaljenost nalazišta .U Srbiji nema organizovane kataloške prodaje već su sve individualni prodavci i preprodavci.

Na naše pitanje koji mu je mineral najdraži, Vasilijić ne može da da konkretan odgovor, ali ističe da su mu neki od najvrednijih mineral – krokoit koji je u ovu kolekciju stigao iz rudnika Australije, kao i neobičan mineral dioptaz koji se nalazi uglavnom u pustinjskim regionima, a nabavljen je iz Kazahstana. Pored toga, izdvaja minerale iz Maroka, zemlje koja je inače bogata ovim kristalima.

 DSC9449
 DSC9444
 DSC9462
 DSC9432
Aperture: 5
Camera: NIKON D7000
Iso: 800
Orientation: 1

Naime, Vasilijićevu kolekciju čine minerali sa svih kontinenata, osim iz Severne Amerike, a naš sagovornik planira da je proširi na što veći broj minerala. On ističe da će to svakako zavisiti od mnogih okolnosti , a pre svega finansijskih mogućnosti, i dodaje da u ovome ima veliku podršku svoje porodice i naš razgovor završava jednom šalom u vezi toga: „ Jednog dana kad ostavim svojoj ženi ovu kolekciju samo ću je zamoliti da minerale ne prodaje po ceni za koju sam joj ja rekao da sam platio.”

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

five × four =