Glodari

Vreme je za suzbijanje glodara- zimi su veoma aktivni

Društvo Poljoprivreda

Tokom zimskih meseci potrebno je redovno obilaziti i pregledati useve strnih žita i zasade pod lucerkom i detelinom, na prisustvo i oštećenja od glodara. Prvi znaci da su prisutni na njivi je veliki broj rupa u zemlji. Najveće štete nanose poljski miševi, miševi humkaši, voluharice, hrčak. Glodari su migratorne vrste i vrlo brzo prelaze sa parcele na parcelu i jako se brzo razmnožavaju. Štete od njih se vide tek naredne godine, pred žetvu, kada na mnogim parcelama rod bude potpuno uništen.

̶ Glodari su veoma aktivni tokom zime i treba ih suzbijati na vreme, a predstavljaju opasnost od nicanja do klasanja. Mere zaštite su: duboko oranje, zaoravanje strništa, uništavanje korova, a najefikasniji način je hemijska mera – upotreba zatrovanih mamaka ̶ kaže Živorad Jovanović, stručni saradnik za zaštitu bilja.

Ukoliko se, prilikom pregleda, registruje prisustvo više od 10 aktivnih rupa po hektaru preporučuje se primena nekog od registrovanih rodenticida, mamaka. Mamci se ubacuju u rupe i prekrivaju zemljom, kako ne bi došlo do trovanja ptica i divljači. Posle 7 do 10 dana postupak treba ponoviti. Ova mera se sprovodi krajem jeseni i početkom proleća. I bitno je da kod velike najezde ovih štetočina suzbijanjem budu obuhvaćene i susedne parcele, upozorava ovaj stručnjak PSSS Knjaževac.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

18 − seventeen =