Šetnja sa Andrićem, Nušićem i Isidorom Sekulić

Društvo Kultura

Ivo Andrić, Isidora Sekulić i Branislav Nušić, velikani srpske književnosti, nekadašnji banjski gosti, ponovo će prošetati sokobanjskom promenadom u znak obeležavanja Dana opštine Sokobanja (21. jun). Posetioci će imati priliku da se fotografišu sa glumcima u kostimima književnika i to će biti uvertira u večernji pozorišni program u bioskopu „Moravicaˮ, gde će besplatno biti odigrana predstava posvećena liku i delu Branislava Nušića. Početak druženja sa „piscimaˮ najavljen je za 14 časova ispred Miloševog konaka.

Ovo je još jedna pokazatelj da stanovnici Sokobanje čuvaju sećanje na velike pisce koji su deo života proveli u njihovom mestu, gde su stvarali neka od najlepših dela domaće književnosti. „Na Drini ćuprijaˮ, „Gospođicaˮ, „Jelena, žena koje nemaˮ, „Ostrvoˮ, pripovetka „Maricaˮ, samo su neka od književnih dela za koje su pisci inspiraciju pronašli u Sokobanji.

Ivo Andrić, jedini srpski nobelovac, tokom perioda Drugog svetskog rata i sedamdesetih godina bio je često u Sokobanji. Apartman 144 u hotelu Moravica gde je boravio pretvoren je u Andrićevu spomen-sobu. Sokobanjci su otišli i korak dalje kad je nobelovac u pitanju, pa su kroz projekat Andrićevim stazama informativnim tablama obeležili sva značajna mesta u kojima je boravio, poput hotela „Moraviceˮ, Amama i Specijalne bolnice na Ozrenu.

Ivo Andrić ispred hotela „Moravicaˮ

Ostale su zabeležene i Andrićeve reči koje pokazuju koliko je voleo Sokobanju.

– Sve se bojim pročuće se ovo mesto, sve će nagrnuti amo i ja ću morati da bežim odavde i da tražim neku drugu banju. A gde da nađem ovakvu lepotu i mir? Samo da znate ovde se umire, jer se svugde na svetu mora umreti, ali ovde je život lepši i valjda nešto duži – napisao je nobelovac.

U Sokobanji je stvarala i Isidora Sekulić, prva žena koja je postala član SANU. Najpre je ovde došla zbog lečenja tokom Prvog svetskog rata, a onda se zaljubila u lepoticu podno Ozrena. Pisala je da je vazduh u Sokobanji „radostan i umiljatˮ, da se u njoj srce odmara i da više ne lupa i ne tuče, nego se ljuljuška.

Poetično je doživljaj Banje pod Ozrenom opisao i Branislav Nušić. Zapisao je da tu čovek lakše diše i da mu se onda vraća mladost. Tako je i nastala njegova čuvena krilatica: „Sokobanja, Sokograd, dođeš mator, odeš mladˮ.

Na Dan opštine, 21. juna, besplatna predstava od 20:00 časova

Sokobanjci i posetioci Banje u večernjim satima (20:00 časova) na Dan opštine, 21. juna, ponovo će se susresti sa čika Branom u bioskopu Moravica, gde će glumci „Okret teatraˮ iz Beograda izvesti komad „Branislav Nušić – Autobiografijaˮ.

Organizatori programa su Opština Sokobanja i Kulturni centar Sokobanje.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

ten − 4 =