Sokobanjskim srednjoškolcima juče je u sportskoj hali održano predavanje u sklopu kampanje Agencije za bezbednost saobraćaja sa ciljem da ih podstakne da se odgovorno ponašaju u saobraćaju i da ne sedaju za volan pod dejstvom alkohola. Tako je i nazvana kampanja „Na maturu bez automobilaˮ.
Kakve sve posledice može imati neodogovorno ponašanje u saobraćaju, na svom primeru predočio im je predavač Slaviša Savić, koji je kao srednjoškolac, nakon saobraćajne nesreće završio u kolicima. Projekat u sklopu kojeg Slaviša obilazi škole i razgovara sa mladim ljudima nazvan je „Još uvek vozim, ali ne hodamˮ.
– Mladima prenosim sa koliko ozbiljnih posledica može da se susretne neko ko ne poštuje saobraćajne propise. To im pokazujem na sopstvenom primeru, pošto sam i sam žrtva nezgode, koju sam doživeo kao učenik trećeg razreda srednje škole. I mladima prenosim sa koliko ozbiljnih posledica može da se susretne svako, na koji način to menja njegov život i život njegove porodice – navodi Savić.
On ističe da nepoštovanje propisa i pogrešna odluka u pogrešno vreme mogu ostaviti posledice za ceo život.
– U ovom periodu kada su mature, proslave i opuštanja mladih, želim da mladima skrenem pažnju, ukoliko su konzumirali alkohol, da ni u kom slučaju ne sedaju za volan, da se živi i zdravi vrate kući, taksijem, pešice ili da ih doveze neko ko nije pio alkohol.
Da njegova priča ima efekta i da drži pažnju, Savić zaključuje na osnovu brojnih pitanja koja dobija na predavanjima.
– Najčešća pitanja jesu: Kako je to uticalo na život? Kako ste smogli snage da nastavite život? U svakom slučaju, komentari mladih, prvenstveno preko društvenih mreža, jako su pozitivni i njihov odnos prema ovoj priči, prilično je emotivan, što donekle doprinosi da sama priča ostane duže u sećanju i da na neki način izvuku pravu pouku – zaključuje Savić.
Ovaj projekat sprovodi se već šest godina i oko 50.000 mladih u preko 70 lokalnih samouprava u Srbiji imalo je priliku da čuje ovu priču.