Obeležen Dan oslobođenja Sokobanje

Društvo

Polaganjem venaca na spomenik žrtvama fašističkog terora , danas je obeležen 14. avgust, Dan oslobođenja Sokobanje u Drugom svetskom ratu. Vence su, pored predstavnika SUBNOR-a Sokobanja, položili i Vidosav Kovačević, predsednik SUBNOR-a Srbije, predstavnici lokalne samouprave, predstavnici SUBNOR-a sa Kosova i Metohije i predstavnici OO SPS Sokobanja.

Na današnji dan, pre 76 godina, odnosno 1944. godine, 23. udarna divizija Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije, kod sela Nikolinca napala je fašističkog okupatora i proterala ka Bovanskoj klisuri i planini Rtanj, a zatim ušla u Sokobanju i oslobodila je. To je bila prva oslobođena teritorija u ovom kraju u Drugom svetskom ratu na teritoriji Jugoslavije.

− Mi ovaj dan obeležavamo onako kako naši preci zaslužuju, jer ako zaboravimo njihova stradanja, rizikujemo da nam se sve to ponovi. Trudimo se da održimo tradiciju i mladima to ostavimo u nasleđe, jer ne možemo samo živeti za danas i u prošlosti, moramo živeti za budućnost i mlade, moramo imati sabornost, zajednicu i jedinstvo, jer to proklamuje i naša vera, koja je u osnovi našeg srpskog naroda i našeg identiteta nacionalnog. Mi to ne smemo zaboraviti ali ne smemo ni živeti u toj nekoj mržnji, jer na taj način gubimo energiju i ne možemo se posvetiti onome što je bitno za mlade i za budućnost − rekao je dr Slavoljub Jovanović, predsednik SUBNOR-a Sokobanja.

Povodom ovog dana, značajnog za istoriju Sokobanje, venac je na spomenik položio i stradalima borcima odao počast i Vidosav Kovačević, predsednik SUBNOR-a Srbije koji je ovom prilikom istakao da je pre dva meseca, upravo u Sokobanji u prostorijama hotela „Banjica” održana istorijska sednica, odnosno izborna Skupština SUBNOR-a na kojoj je, između ostalog, Savez udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata (SUBNOR) promenio ime u Savez udruženja boraca narodnooslobodilačkih ratova Srbije. Naime, tada je odlučeno da će se ubuduće programske aktivnosti SUBNOR-a Srbije zasnivati na tri stuba – teško stradanje naroda u Prvom svetskom ratu, tekovine narodnooslobodilačkog rata i partizanske borbe u Drugom svetskom ratu, a treći stub su heroji i junaci tokom NATO agresije.

Aperture: 4.8
Camera: NIKON D7000
Iso: 500
Orientation: 1

− SUBNOR Srbije, kao najmnogoljudnija boračka organizacija u zemlji, čuva i neguje kulturu sećanja na tu našu slavnu antifašističku partizansku prošlost ali i na prošlost svih oslobodilačkih ratova Srbije i posebno na herojstvo i junaštvo, naroda i vojske u NATO agresiji. Pokušali smo i uspeli da spojimo ono što je nekim mojim prethodnicima bilo nespojivo, a to je pobednička srpska kruna iz 1918 godine, pobednička partizanska i antifašistička zvezda iz 1941 i borba i borci u NATO agresiji. Spojili smo, pradedu, dedu, oca i sina, odnosno srpskog vojnika iz svih ratova i u tome sada imamo veliku podršku države, predsednika Srbije i lokalnih samouprava i to je put kojim ćemo ići dalje i nastaviti da čuvamo i da se sećamo svih naših predaka, pre svega zbog naše budućnosti − rekao je Kovačević.

Obeležavanju Dana oslobođenja Sokobanje u Drugom svetskom ratu prisustvovala je i predsednica Opštinskog odbora Socijalističke partije Srbije Snežana Radovanović koja je izrazila veliko zadovoljstvo zbog promene statuta SUBNOR-a čime su objedinjeni borci svih ratova, kroz rad SUBNOR-a.

– Socijalisti Sokobanje su i danas izašli da izraze zahvalnost borcima palim u Drugom svetskom ratu u antifašističkoj borbi. Sa ponosom mogu da kažem da zahvaljujući njima mi već 76 godina živimo u slobodnoj državi – istakla je Radovanović.

 

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

11 + 4 =