Кажњен доплатном картом из паркинга, а онда затекао улубљен аутомобил

Друштво

Како да реагујемо када нам неко оштети возило на паркингу у Сокобањи? Да ли је паркинг сервис одговоран у том случају? И шта се деси када на време не пошаљемо смс поруку за продужење паркинга? Одговоре на ова питања један сокобањски гост морао је да потражи стицајем непријатних околности када му је аутомобил улубљен на паркингу, а због кашњења наплаћена доплатна карта.

Крагујевчанин који често борави у Сокобањи каже да му је ово прво негативно искуство до сада. Најпре је непријатност доживео када је након пет минута кашњења покушао да продужи паркинг. Наводи да му је свега минут након истека паркинга, наплаћена доплатна карта у износу од 1.333 динара.

– Иако сам уредно платио паркинг који је истицао у 13.45, а дневна карта је издата брже-боље у 13.46. Када сам хтео да продужим паркирање у 13.50 то већ није било могуће – наводи у допису послатом нашој редакцији.

Тада је на екрану добио обавештење да возило са тим регистарским бројем већ поседује дневну карту.

– Можда је моја грешка што то нисам учинио пре, али нисам дошао у Сокобању да држим телефон нон-стоп у руци, већ да са својом породицом и пријатељима уживам у купању – каже овај незадовољни гост.

Након ове ситуације уследила је нова непријатност када је свој аутомобил затекао на паркингу преко пута парка Бањица улубљен на два места. А затим још једна, онда када од надлежних у паркинг сервису није наишао на разумевање. Како наводи, три дана је покушао да уради рекламацију телефоном за наплаћену дневну карту, коју је ипак на крају морао да плати. Што се тиче оштећеног аутомобила, поручује да ће за то потражити и правни савет.

Наша редакција питање како поступити у случају када вас неко удари на паркингу затражила је у Јавно комуналном предузећу „Напредакˮ, које је надлежно за паркинг зоне у Сокобањи. По речима директорке предузећа Ане Вељковић, да бисте остварили право на надокнаду штете у том случају потребно је одмах позвати полицију ради вршења увиђаја и сачињавања записника.

– Надокнада материјалне штете на основу извршеног увиђаја полиције врши се, у зависности од врсте уплаћеног осигурања аутомобила оштећеног лица, из осигурања оштећеног лица или осигурања лица које је штету причинило – појашњава.

Она додаје да плаћена паркинг карта за сат времена паркирања од 60 динара или дневна карта од 300 динара подразумева услугу коришћења јавног паркинга, а не осигурања возила и ствари у њему.

Када је реч о доплатној карти, која је наплаћена у овом случају, Вељковићева каже да тако функционише систем.

– Омогућили смо приликом паркирања бесплатних првих 15 минута паркинга, како би се управо туристи снашли и обезбедили или картицу за паркинг са неког од продајних објеката у близини или пронашли таблу са подацима за плаћање паркинга. Након тога, приликом укуцавања прве поруке, систем смс поруком јавља у које време паркинг карта истиче. Неколико минута пре истека паркинг карте, управо да бисмо избегли непријатности око писања доплатних карата, систем још једном смс поруком подсећа да је потребно продужити паркинг за наредни сат паркирања. Уколико по истеку тог времена није продужен паркинг, систем јавља инкасантима да паркинг није плаћен па се издаје доплатна карта – објашњава директорка.

Како додаје, незадовољни грађани могу да уложе приговор и рекламацију лично у просторијама предузећа код диспечера, путем мејла (reklamacije@jkpnapredak.rs) или поште. На званичном сајту предузећа могу се наћи обрасци за подношење приговора и описан поступак у складу са Законом о заштити потрошача.

Текст: Кристијан Ђорђевић; Јелена Радовановић

 

2 thoughts on “Кажњен доплатном картом из паркинга, а онда затекао улубљен аутомобил

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

fifteen + 2 =