Kažnjen doplatnom kartom iz parkinga, a onda zatekao ulubljen automobil

Društvo

Kako da reagujemo kada nam neko ošteti vozilo na parkingu u Sokobanji? Da li je parking servis odgovoran u tom slučaju? I šta se desi kada na vreme ne pošaljemo sms poruku za produženje parkinga? Odgovore na ova pitanja jedan sokobanjski gost morao je da potraži sticajem neprijatnih okolnosti kada mu je automobil ulubljen na parkingu, a zbog kašnjenja naplaćena doplatna karta.

Kragujevčanin koji često boravi u Sokobanji kaže da mu je ovo prvo negativno iskustvo do sada. Najpre je neprijatnost doživeo kada je nakon pet minuta kašnjenja pokušao da produži parking. Navodi da mu je svega minut nakon isteka parkinga, naplaćena doplatna karta u iznosu od 1.333 dinara.

– Iako sam uredno platio parking koji je isticao u 13.45, a dnevna karta je izdata brže-bolje u 13.46. Kada sam hteo da produžim parkiranje u 13.50 to već nije bilo moguće – navodi u dopisu poslatom našoj redakciji.

Tada je na ekranu dobio obaveštenje da vozilo sa tim registarskim brojem već poseduje dnevnu kartu.

– Možda je moja greška što to nisam učinio pre, ali nisam došao u Sokobanju da držim telefon non-stop u ruci, već da sa svojom porodicom i prijateljima uživam u kupanju – kaže ovaj nezadovoljni gost.

Nakon ove situacije usledila je nova neprijatnost kada je svoj automobil zatekao na parkingu preko puta parka Banjica ulubljen na dva mesta. A zatim još jedna, onda kada od nadležnih u parking servisu nije naišao na razumevanje. Kako navodi, tri dana je pokušao da uradi reklamaciju telefonom za naplaćenu dnevnu kartu, koju je ipak na kraju morao da plati. Što se tiče oštećenog automobila, poručuje da će za to potražiti i pravni savet.

Naša redakcija pitanje kako postupiti u slučaju kada vas neko udari na parkingu zatražila je u Javno komunalnom preduzeću „Napredakˮ, koje je nadležno za parking zone u Sokobanji. Po rečima direktorke preduzeća Ane Veljković, da biste ostvarili pravo na nadoknadu štete u tom slučaju potrebno je odmah pozvati policiju radi vršenja uviđaja i sačinjavanja zapisnika.

– Nadoknada materijalne štete na osnovu izvršenog uviđaja policije vrši se, u zavisnosti od vrste uplaćenog osiguranja automobila oštećenog lica, iz osiguranja oštećenog lica ili osiguranja lica koje je štetu pričinilo – pojašnjava.

Ona dodaje da plaćena parking karta za sat vremena parkiranja od 60 dinara ili dnevna karta od 300 dinara podrazumeva uslugu korišćenja javnog parkinga, a ne osiguranja vozila i stvari u njemu.

Kada je reč o doplatnoj karti, koja je naplaćena u ovom slučaju, Veljkovićeva kaže da tako funkcioniše sistem.

– Omogućili smo prilikom parkiranja besplatnih prvih 15 minuta parkinga, kako bi se upravo turisti snašli i obezbedili ili karticu za parking sa nekog od prodajnih objekata u blizini ili pronašli tablu sa podacima za plaćanje parkinga. Nakon toga, prilikom ukucavanja prve poruke, sistem sms porukom javlja u koje vreme parking karta ističe. Nekoliko minuta pre isteka parking karte, upravo da bismo izbegli neprijatnosti oko pisanja doplatnih karata, sistem još jednom sms porukom podseća da je potrebno produžiti parking za naredni sat parkiranja. Ukoliko po isteku tog vremena nije produžen parking, sistem javlja inkasantima da parking nije plaćen pa se izdaje doplatna karta – objašnjava direktorka.

Kako dodaje, nezadovoljni građani mogu da ulože prigovor i reklamaciju lično u prostorijama preduzeća kod dispečera, putem mejla (reklamacije@jkpnapredak.rs) ili pošte. Na zvaničnom sajtu preduzeća mogu se naći obrasci za podnošenje prigovora i opisan postupak u skladu sa Zakonom o zaštiti potrošača.

Tekst: Kristijan Đorđević; Jelena Radovanović

 

2 thoughts on “Kažnjen doplatnom kartom iz parkinga, a onda zatekao ulubljen automobil

    1. Niko nista ne otima, covek je stao na javni parking koji nije platio , a osiguranje vozila placa svom osiguranju. Pitanje je gde je i kad nastalo ostecenje i sto nije prijavio policiji.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

18 + eighteen =