Želeći da tačno informiše građane opštine Sokobanja, odnosno korisnike usluga, povodom pojedinih komentara i informacija na društvenim mrežama Ana Veljković, direktorka Javnog komunalnog preduzeća „Napredakˮ je za naš portal prokomentarisala nekoliko iznetih primedbi.
Netačne su tvrdnje, kaže naša sagovornica, da komunalno ne čisti ulice i predočava da postoji Program održavanja javne higijene koji preduzeće priprema u dogovoru sa osnivačem Opštinom Sokobanja, a saglasnost na njega daje najpre Opštinsko veće, a zatim i sama Skupština opštine.
‒ U tom programu su jasno pobrojane sve naše aktivnosti, sve ulice koje mi održavamo. Pre svega se radi o aktivnostima ručnog, mašinskog čišćenja, znači čistilicom, i pranja ulica. I to, od proleća do početka oktobra. Tako da se sve te aktivnosti svakodnevno održavaju i mi imamo nadzor postavljen od strane lokalne samouprave koji prati izvršenje naših aktivnosti i overava dnevnik naših radova. Dakle, odlučno stojim iza toga da se sve aktivnosti sprovode redovno i da se sve one ulice, koje su usvojene programom, redovno održavaju i čiste ‒ ističe direktorka.
Što se tiče nekih komentara da je JKP spojilo naknadu za održavanje groblja i zakup groblja, kako isto ne bi održavalo, čelna ličnost komunalnog napominje da se pod stavkom naknade za održavanje groblja ne podrazumeva održavanje posebnog grobnog mesta, nego održavanje infrastrukture na groblju. A to su, kako je objašnjeno, kapele, ulice, ograde, česme, rasvete, zimi čišćenje snega i slično.
‒ Po svim ostalim zakonima i podzakonskim aktima koji regulišu grobljanske usluge, zakupac grobnog mesta je u obavezi da izvršava održavanje grobnog mesta, nadgrobnog spomenika, košenje ili eventualno uređenje tog mesta. Dakle JKP je u prošloj godini izvršilo četri puta akciju košenja i ne beži od svojih aktivnosti ‒ kaže Ana Veljković.
Ona se osvrnula i na zapošljavanje radnika rekavši da je na snazi još uvek zabrana prijema u javnom sektoru. Po njenim rečima JKP „Napredakˮ je pre jedne decenije imalo 115 radnika, a sada 80 upošljenih, iako su dodate još tri aktivnosti, a to je parking, Zoo higijena i posao reciklaže.
‒ Prema tome, za sve one aktivnosti koje radimo imamo komunalne radnike koji rade na više mesta i zaista se dovijamo i trudimo da sve naše obaveze ispoštujemo na vreme ‒ objašnjava naša sagovornica.
Što se tiče primedbi nekih građana da komunalno ne čisti divlje deponije, u preduzeću kažu da to nije deo njihovih redovnih aktivnosti.
‒ Dakle, čišćenje divljih deponija se odvija onda kada Ministarstvo zaštite životne sredine raspiše akciju, odnosno projekat čišćenja. To su akcije koje mogu i ne moraju da se odvijaju, i na kojima može da se angažuje, odnosno da se ti poslovi povere JKP ili ne ‒ kaže direktorka.
Ona apeluje na građane da nakon uklanjanja ne izvoze ponovo smeće na ista mesta, jer prilikom čišćenja, na dvadesetšest lokacija u mesnim zajednicama, odmah po završetku radova, primećeno je da se ponovo prave divlje deponije.
‒ Ne možemo očekivati bilo koje komunalno preduzeće i bilo ko da rešava naš problem, nego treba da odložimo smeće na način na koji je to propisano ‒ pozvala je direktorka građane da doprinesu zaštiti životne sredine.
Sutra o kontejnerima u mesnim zajednicama i o vodosnabdevanju.