Na internetu niko nije 100 odsto bezbedan, a edukacija i prevencija su dobri koraci da se izbegnu rizične situacije, jedan je od zaključaka panel diskusije o bezbednosti dece na internetu koja je održana krajem protekle radne sedmice u Sokobanji. U prostorijama Inovacionog centra okupio se veliki broj roditelja koji su imali prilike da nešto više o pravilnoj i bezbednoj upotrebi digitalnih tehnologija nauče od predavača iz Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu Ministarstva informisanja i telekomunikacija.
Ovaj kontakt centar pri ministarstvu postoji već sedam godina, a deca i roditelji digitalno nasilje mogu prijaviti besplatnim pozivom na broj 19833.
– Povezani smo sa svim relevantnim institucijama počevši od policije, tužilaštva, domova zdravlja, centra za socijalni rad, Ministarstva prosvete i u zavisnosti koji problem dete doživljava na digitalnim tehnologijama odnosno na internetu, mi jednim klikom, jednom aplikacijom prosleđujemo nadležnim institucijama na rešavanje. Ono što ovo Ministarstvo odnosno Centar pre svega ističe kao još jednu bitnu aktivnost jesu ove radionice, jeste pre svega edukacija jer kada vladamo informacijama, znanjem onda ćemo te rizike koji, nažalost, postoje na internetu da svedemo na najmanju moguću meru – kaže Emina Beković, edukator Nacionalnog kontakt centra.
Kako objašnjava, roditelji se obraćaju za pomoć najviše zbog zloupotrebe fotografija njihove dece, a na drugom mestu je prekomerna upotreba interneta, odnosno zavisnost od video-igrica.
– Roditelji biju bitku i ne znaju kako da reše taj problem kada dete ne može da se odvoji od mobilnog telefona, kada ne može da pobegne od tih društvenih mreža, od igrica, to najviše muči roditelje, na koj način to da reše – dodaje.
Internet je veoma koristan i pruža puno benefita, ali sa druge strane ima i mnogo zloupotreba i opasnosti koje vrebaju, a dečija pornografija, pedofilija, onlajn seksualnog zlostavljanje, ucena, pretnje su samo neke od njih.
– Ono što je najbitnije jeste da su, pre svega, roditelji prvi učitelji i roditelj mora da ima znanje koje su to mere zaštite na internetu da bi mogao da prenese svom detetu. Da dete kada mu roditelj kupi uređaj, plaća internet, bude bezbedno i da zna da prepozna te rizične situacije, da prepozna prevaru, manipulaciju i da kaže odrasloj osobi od poverenja kad se nešto desi – ističe naša sagovornica.
Ova korisna edukacija za roditelje održana je na inicijativu narodne poslanice Olivere Denić, koja ističe da je celoj ovoj priči pristupila najpre kao roditelje dva deteta školskog uzrasta.
– Iz razgovora sa svojim kolegama, roditeljima iz Sokobanje shvatila sam da nažalost ne postoji dovoljno svesti odnosno nema dovoljno znanja šta internet koji je svima nama dostupan, a posebno našoj deci uključujući društvene mreže i dostupnost informacija, kakve opasnosti to može da nosi. Posebno su to neke stvari koje prate razvoj naša dece. Sam internet i sve što donosi današnja tehnologija je nama roditeljima sve manje poznato, dok deca to sve brzo prihvataju i savladavaju. Međutim postoji opasnost da nažalost to može da savlada njih, o čemu čitamo redovno u medijima, i nažalost to može imati vrlo pogubne posledice – rekla je poslanica i zahvalila se zaposlenima u Nacionalnom kontakt centru i Osnovnoj školi „Mitropolit Mihailoˮ na saradnji.
Ona je izrazila nadu da će se povećati interesovanje u budućnosti i da će biti još ovakvih razmena iskustava, a takva očekivanja opravdava i popunjenost mesta u prostoriji Inovacionog centra gde je održana prva edukacija. Ovom prilikom roditeljima su podeljeni i priručnici sa savetima za zaštitu dece na internetu.
Tekst: Kristijan Đorđević; Jelena Radovanović
Foto: Kristijan Đorđević