Danas se u Srbiji i širom sveta proslavlja Dan primirja u Prvom svetskom ratu. Na ovaj datum 1918. godine, nakon četvorogodišnjih sukoba, Nemačka je kapitulirala. Tačno u 11 sati, tog 11. 11. u specijalnom vagonu maršala Ferdinanada Foša blizu gradića Kompijen u Francuskoj, potpisano je primirje između Antante (Rusija, Francuska i Velika Britanija) i Centralnih sila (Nemačka i Austrougarska). To je značilo prekid neprijateljstva, povlačenje nemačkih trupa uz očuvanje infrastrukture, razmenu zarobljnika, uništavanje nemačkih ratnih brodova i podmornica i ratna reparacija koju je Nemačka morala da plati.
Po tumačenju istoričara, to je najveći rat u kojem je Srbija učestvovala i u njemu je odnela najveću pobedu u istoriji, u Kolubarskoj bici protiv Austrougarske 1914. godine. Srbija je učestvovala na južnom frontu, a proboj Solunskog fronta, koji je postigla, predstavlja najveći prodor koji je jedna od savezničkih sila ostvarila.
Ipak i pored sklapanja primirja, koje je Nemačka doživela kao veliko poniženje, Veliki rat zvanično je završen tek nakon više od šest meseci, 28. juna 1919. godine kada je sklopljen Versajski mir.
Simbol Dana primirja, koji se u našoj zemlji obeležava neradno kao državni praznik od 2012. godine, jeste cvet Natalijina ramonda. Nazivaju ga još i cvet feniks jer i kada se osuši dovoljno je malo vode da ožive listovi.
Ova retka biljka je zaštićena i raste na području Balkana, u Srbiji, Severnoj Makedoniji i Grčkoj. Uglavnom je zastupljena na istoku naše zemlje. Ime je dobila po kraljici Nataliji, pošto ju je zajedno sa Josifom Pančićem otkrio Sava Petrović, dvorski lekar kralja Milana Obrenovića.
Simbol praznika u Velikoj Britaniji je crveni cvet maka koji raste na nekadašnjim bojnim poljima u Belgiji i na severu Francuske.
Dan pobede srpskog oružja nad onima koji su nam 1914. dali ultimatum, da nas ponize i poraze, i četiri godine vešali i streljali, gazili, pljačkali, pustošili, palili, nad onima koji su nas Srba pobili 1.247.435 za četiri godine! Od toga, 379.000 vojnika, ostalo civilne žrtve, oni koji su ubijeni ni krivi ni dužni, van bojnog polja. Nismo mi izgubili Prvi svetski rat pa danas slavimo Dan primirja, mi smo pobednici Prvog svetskog rata. I nije Prvi svetski rat završen primirjem, on je završena kapitulacijom Nemačke carevine u Kompijenju.