Vaistinu vaskrse − Jaja u lukovinje

Društvo

Šesnaestog aprila, pravoslavni vernici proslavljaju jedan od najvažnijih i najradosnijih praznika hrišćanskoga sveta − „Vaskrsenje Isusa Hrista”. Obeležavanje praznika trajaće nekoliko dana, kojima, kako i po podacima i dešavanjima koje su se po biblijskim ukazivanjima odigravale uoči i za vreme njegovog stradanja,mukama i razapinjanjem na krst,i kasnijim uskrsnućem, prethode Veliki četvrtak, Veliki petak i Velika subota. Ti dani su u hrišćanskom svetu žalosni, obeležavaju se u molitvi i tišini, a ponoćnom Vaskršnjom liturgijom,završavaju se dani žalosti i počinje praznik vaskrsnuća,praznik Uskrsa.Drugi dan Uskrsa naziva se Pobusani ponedeljak,a prema tradiciji obilaze se groblja i ostavljaju jaja.

Na Veliki petak farbaju se i vaskršnja jaja. Najviše crvenom bojom,kao simbol nevino prolivene Isusove krvi na Golgoti. Oslikavanju se najviše raduju deca, mada tome činu ne mogu da odole ni odrasli. Tehnike farbanja variraju u različitim bojama i umeću. U ponudi je i više vrsta industrijskih boja, a mnogi vole i koriste one tradicionalne metode i prirodne boje koje nam dolaze od biljaka iz okoline. Tako su i po takvim tvrdnjama, najbolja i najslađa jaja u lukovinje.

Ukrašena cvetovima i listovima različitih biljaka, među kojima se posebno ističe Zdravac i njegov list,podvezana starom svilenom ili najlonskom čarapom i ušuškana međ lukovinje (kore starog luka), koje se na šerpi na Smederevcu lagano kuvaju, jaja počinju da dobijaju lepu crvenu boju sa obrisima biljaka koje ste postavili na samo jaje.

Kasnijim glancanjem zejtinom, gazom ili vunenom krpicom,ona dobijaju izrazito staklast sjaj i slika na njima dolazi do svog punog izražaja. Prvo jaje, čuvarkuća ili strašnik, ostavlja se i čuva na posebno mesto u kući, blizu ikone ili kandila ili vama dragom mestu, a ostala se nose na dar, razmenjuju i sa njima se u nedelju tuca (kuca) vrh u vrh, šotka u šotku i naposletku, jedu.

O Uskrsu se pozdravlja rečima „Hristos-vaskrse”, a odgovara sa „Vaistinu-vaskrse”, po staroslovenskom izgovoru, mada nećete pogrešiti ako pozdravite i sa „Hristos-voskrese-Voistinu-voskrese”, jer je ovakav izgovor preuzet iz ruskoslovenskog jezika.

U vreme obeležavanja praznika zaposleni će imati slobodne dane od petka 14. aprila, do ponedeljka 17. aprila, odnosno sa drugim danom praznovanja Uskrsa.

A kako to izgleda kada se jaja farbaju lukovinjem možete pogledati i u video prilogu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

one × 3 =