Proteklog vikenda u Sokobanji je održana 43. Konferencija „Znanje bez granica” u organizaciji Instituta za menadžment znanja iz Skoplja i uz pomoć Opštine Sokobanja. Skup je okupio veliki broj učesnika iz Crne Gore, BiH, Severne Makedonije, Bugarske, Grčke, Italije i Albanije. Konferencija koja ima za cilj detektovanje i analizu trajnih vrednosti i transfera upotrebljivog znanja, u Sokobanji je ove godine održana drugi put.
Prvog dana održana je interaktivna tribina posvećena socijalnom preduzetništvu kojoj su prisustvovali i predsednik opštine Sokobanja Miodrag Nikolić, direktorka Srednje škole „Branislav Nušić” Ana Milićević, nastavnici sokobanjske srednje škole, kao i učenici završnih razreda stručnih škola.
Prisutne je u ime opštine Sokobanja pozdravio i zvanično otvorio tribinu, predsednik opštine. Nikolić je učenike završnih razreda upoznao sa tim na koji način opština Sokobanja pomaže i još može da im pomogne u njihovom daljem školovanju i informisao ih koji su profili najpotrebniji Sokobanji, kako bi sutra mogli da rade, žive od svoje plate i ostanu u svom mestu. Upravo je Nikolić i započeo interakciju sa učenicima, koji su na početku tribine bili prilično stidljivi.
– Uvek kada su u pitanju ovakvi seminari deca to dožive kao neka suvoparna predavanja i uglavnom kao da će ih neko ocenjivati ili im zameriti zbog nečeg što su rekli, zato smo se mi svi potrudili i direktorka srednje škole, profesori sa akadamije, naši nastavnici da decu opustimo kroz razgovor i oni su se kroz nekih dvadeset minuta te interakcije uključili i počeli da iznose ono što im smeta, uz predloge kako bismo im mi mogli pomoći u daljem školovanju –- rekao je Nikolić.
Prof dr Miodrag Šmelcerović, glavni organizator Konferencije, takođe ističe da ovaj skup pored edukacije građana služi i da učenike završnih razreda upozna sa mogućnostima nastavka njihovog školovanja i mogućnostima socijalnog preduzetništva. Pored toga, Akademija strukovnih studija Južna Srbija iz Leskovca i Opština Sokobanja, planiraju još jaču i veću saradnju u budućem periodu.
– Mi smo predstavili đacima mogućnosti za pokretanje samostalnog biznisa i potrebe same opštine Sokobanja i čitavog regiona kada su kadrovi u pitanju. Prepreka je što ovde u Sokobanji ne postoje visokoškolske institucije koje bi mogle da prihvate đake koji završavaju srednje škole za ta deficitarna zanimanja, pa smo mi došli na ideju otvaranja nekog konsultativnog centra u saradnji sa Akademijom strukovnih studija Južna Srbija i opštinom Sokobanja gde bi se ebroj studenata finansirao od strane oštine Sokobanja za tražena zanimanja – rekao je Šmelcerović.
Drugi i treći dan Konferencije bio je rezervisan za odbranu naučnih radova iz različitih oblasti, a u subotu uveče je bila održana i modna revija Akademije iz Leskovca koja inače objedinjuje tri visoke škole: Visoku poslovnu školu, Odsek za tehnološkoumetničke studije i Visoku školu za vaspitače iz Bujanovca i postoji duže od 65 godina.