Predškolska ustanova „Bucko” od ove školske godine odnosno od prvog septembra primenjuje novi koncept predškolskog vaspitanja i obrazovanja koji je simbolično nazvan „Godine uzleta”. Programi u vrtićima nastaju zajedničkim učestvovanjem dece i odraslih u prostoru koji je inspirativan za dete i gde ono može slobodno da istražuje, da se igra, da promišlja, da sarađuje sa drugima, isprobava i upoznaje svet oko sebe. U okviru ovog novog koncepta je i veća saradnja sa lokalnom samoupravom, privatnim preduzećima i firmama i ustanovama u okviru lokalne zajednice.
− Mi redovno posredstvom društvenih mreža fotografijama i snimcima upoznajemo roditelje sa novim konceptom predškolskog vaspitanja odnosno sa svim onim što radimo u vrtiću. Novi koncept uključuje i intenzivniju saradnju sa lokalnom samoupravom javnim i privatnim preduzećimai svim ustanovama u okviru lokalne zajednice − kaže Dušan Mijajlović, direktor PU „Bucko”.
Svi vaspitači su završili obuku za novi program, a nedavno je održan seminar pod nazivom „Inkluzija od teorije do prakse 2”. Autori-predavači seminara bili su: Bojan Grujić, dip.pedagog, Škola kreativnih veština i Anita Cekić psiholog. U okviru ovog seminara predavači su upoznali vaspitače kako treba raditi sa decom koja imaju smetnje u razvoju.
− Nažalost, u poslednje vreme na teritoriji naše opštine povećan je broj dece sa smetnjama u razvoju. Od ove godine to je baš intenzivno pa su vaspitači nailazili na neke poteškoće pri realizaciji vaspitno-obrazovnog rada sa ovom grupom dece. Iz tog razloga organizovali smo obuku kako bi vaspitači imali bolju komunikaciju sa tom decom ali i njihovim roditeljima i relevantnim institucijama koje rade sa takvom decom. Ti mališani su u inkluzivnom programu i nastaviće se usavršavanje vaspitača u ovom pravcu − rekao je Mijajlović.
On dodaje da u PU „Bucko” do ove godine nisu izrađivani individualni obrazovni profili već da je primenjivan samo individualni pristup učenju a da je od ove godine uveden IOP 1. odnosno prilagođeni program nastave i učenja u kome se planira cilj pružanja podrške, prilagođavanje i obogaćivanje prostora i uslova u kojima se uči.