Savet stručnjaka: Prolećna prihrana voćaka

Poljoprivreda

Pre nego se odlučite na đubrenje voćnjaka, dobro je da uradite analizu zemljišta kako bi đubrenje obavili adekvatnim količinama i vrstom mineralnog đubriva.

Koštičave voćne vrste su u fazi zametanja plodova, kao i porasta plodova, u zavisnosti od toga o kom voću govorimo, te je shodno voćnoj vrsti potrebno odabrati i pravo vreme za drugu prihranu voćaka. Što se tiče OKVIRNIH količina đubriva, oko sadnica starih jednu i dve godine „baca” se od jedne do dve šake, tj 50-100 grama đubriva. Oko voća koje je u rodu baca se od 300 do 500 grama, tačnije zemljište se ravnomerno „posoli” u širini kolika je krošnja, tačno ispod krošnje.

Đubrivo treba baciti pred kišu, ako nam deluje da kiša neće pasti par dana, onda je dobro i uneti ga u zemlju okopavanjem ili freziranjem, u suprotnom dobar deo azota iz đubriva će ispariti u vazduh.

Zasadi dunje u našim opštinama su u fazi punog cvetanja. Mlada stabla, do pete godine života, obično se prihranjuju pojedinačno, sa po 0,2 – 0,5 kg KAN-a. U rodnim zasadima korenov sistem dunje se prostire po celoj površini zemljišta, pa se stoga đubri cela površina dunjika, normama koje zavise od starosti i iscrpljenosti stabala, gustine sađenja i dr. ali okvirno to su količine od 200 – 400 kg KAN-a (u prvoj polovini marta i početkom maja).

Sanja Čokojević, dipl.ing. voćarstva i vinogradarstva

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

13 − 9 =