Oznaka geografskog porekla koju je dobio rtanjski med donela je višestruku korist. Porasla je potražnja, veća je zaštita manjih proizvođača od falsifikata, a i nešto veća cena meda donela je pčelarima bolji ekonomski dobitak. Sa druge strane potrošači mogu biti sigurni da su kupili livadski med koji se proizvodi na geografskom području opština Sokobanja i Boljevac i da je rađen po određenoj proceduri koja garantuje kvalitet.
Na teritoriji opštine Sokobanja trenutno je 20 sertifikovanih proizvođača Rtanjskog meda, a čak 15-oro njih članovi su Udruženja pčelara „Krajinska maticaˮ. Članovi ovog udruženja početkom sedmice održali su godišnju skupštinu na kojoj je, pored ostalog, bilo reči i o brendiranju rtanjskog meda i mogućnostima da se još pčelara uključi u ovu proizvodnju. O tome je govorio Slaviša Krstić, predsednik LAG (Lokalne akcione grupe) Rtanj. Kako je istakao pčelari zainteresovani za proizvodnju Rtanjskog meda imaju rok da se prijave do 1. aprila.
– Procedura nije komplikovana, to je samo jedan obrazac prijave koji mogu da preuzmu ili u Udruženju ‘Krajinska Matica’ ili u Kancelariji za poljoprivredu ili direktno putem kontaktiranja LAG-a Rtanj. Na taj način se prijavljuju za proizvodnju rtanjskog meda, a kompletiraju dokumentaciju posle izvršenog aktivnog nadzornog stanja od strane veterinarske stanice i ulaze u proces proizvodnje. Proces proizvodnje je podložan internim kontrolama i eksternim, onda idu analize meda gde oni dobijaju potvrdu o usklađenosti proizvoda sa elaboratom rtanjski med. Samim tim dve opštine, Boljevac i Sokobanja su od samog početka pomogle prvo zaštitu oznake geografskog porekla, a sad i sertifikaciju 2023, 2024. i nadamo se i ove 2025. godine – navodi Slaviša Krstić.
Pored pomoći dve opštine, Krstić ističe i podršku Ministarstva poljoprivrede, koje je pomoglo promovisanje Rtanjskog meda na sajmovima.
Dobar nagoveštaj po pitanju proizvodnje rtanjskog meda jeste da ima još zainteresovanih proizvođača što se potvrdilo i na redovnoj godišnjoj skupštini Udruženja „Krajinska maticaˮ, kojoj je prisustvovalo 50 pčelara. Tu je bilo reči i o prošlogodišnjem uspehu po pitanju brendiranja Rtanjskog meda, a Saša Radivojević, predsednik ovog pčelarskog udruženja, kaže da su veoma ponosni na rezultate. Ponosni su, dodaje, i na to što je u udruženju sve više žena.
– U članstvu imamo veliku prisutnost žena pčelara što nam je veoma drago. Pčelarsko udruženje ‘Krajinska Matica’ postoji od 2017. godine. Broji 78 članova, od toga 15 pčelarki, koje su izuzetno aktivne – ističe Radivojević i dodaje da ih ponosnim čini i to što članovi udruženja često doniraju med u humanitarne svrhe.
Pored Rtanjskog meda, tema ove skupštine bili su i radovi u pčelinjaku, o čemu je u okviru predavanja govorio Mladen Šljivić, predavač SPOS-a iz Kruševca. Skupština je počela minutom ćutanja povodom smrti pčelara Ljubiše Vidojevića koji je bio član Nadzornog odbora u udruženju. Na njegovo mesto jednoglasno je izabran Željko Marinković iz Sesalca, inače radnik Kancelarije za poljoprivredu pri opštini Sokobanja.