Ртањски мед све траженији: Географска ознака донела вишеструку корист

Друштво

Ознака географског порекла коју је добио ртањски мед донела је вишеструку корист. Порасла је потражња, већа је заштита мањих произвођача од фалсификата, а и нешто већа цена меда донела је пчеларима бољи економски добитак. Са друге стране потрошачи могу бити сигурни да су купили ливадски мед који се производи на географском подручју општина Сокобања и Бољевац и да је рађен по одређеној процедури која гарантује квалитет.

На територији општине Сокобања тренутно је 20 сертификованих произвођача Ртањског меда, а чак 15-оро њих чланови су Удружења пчелара „Крајинска матицаˮ. Чланови овог удружења почетком седмице одржали су годишњу скупштину на којој је, поред осталог, било речи и о брендирању ртањског меда и могућностима да се још пчелара укључи у ову производњу. О томе је говорио Славиша Крстић, председник ЛАГ (Локалне акционе групе) Ртањ. Како је истакао пчелари заинтересовани за производњу Ртањског меда имају рок да се пријаве до 1. априла.

– Процедура није компликована, то је само један образац пријаве који могу да преузму или у Удружењу ‘Крајинска Матица’ или у Канцеларији за пољопривреду или директно путем контактирања ЛАГ-а Ртањ. На тај начин се пријављују за производњу ртањског меда, а комплетирају документацију после извршеног активног надзорног стања од стране ветеринарске станице и улазе у процес производње. Процес производње је подложан интерним контролама и екстерним, онда иду анализе меда где они добијају потврду о усклађености производа са елаборатом ртањски мед. Самим тим две општине, Бољевац и Сокобања су од самог почетка помогле прво заштиту ознаке географског порекла, а сад и сертификацију 2023, 2024. и надамо се и ове 2025. године – наводи Славиша Крстић.

Поред помоћи две општине, Крстић истиче и подршку Министарства пољопривреде, које је помогло промовисање Ртањског меда на сајмовима.

Добар наговештај по питању производње ртањског меда јесте да има још заинтересованих произвођача што се потврдило и на редовној годишњој скупштини Удружења „Крајинска матицаˮ, којој је присуствовало 50 пчелара. Ту је било речи и о прошлогодишњем успеху по питању брендирања Ртањског меда, а Саша Радивојевић, председник овог пчеларског удружења, каже да су веома поносни на резултате. Поносни су, додаје, и на то што је у удружењу све више жена.

– У чланству имамо велику присутност жена пчелара што нам је веома драго. Пчеларско удружење ‘Крајинска Матица’ постоји од 2017. године. Броји 78 чланова, од тога 15 пчеларки, које су изузетно активне – истиче Радивојевић и додаје да их поносним чини и то што чланови удружења често донирају мед у хуманитарне сврхе.

Поред Ртањског меда, тема ове скупштине били су и радови у пчелињаку, о чему је у оквиру предавања говорио Младен Шљивић, предавач СПОС-а из Крушевца. Скупштина је почела минутом ћутања поводом смрти пчелара Љубише Видојевића који је био члан Надзорног одбора у удружењу. На његово место једногласно је изабран Жељко Маринковић из Сесалца, иначе радник Канцеларије за пољопривреду при општини Сокобања.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

18 − fourteen =