Grupa građana, u čije ime se našoj redakciji obratio Igor Stojanović, nezadovoljna određenim iznetim stavovima predstavnika opštine Sokobanja u vezi sa izgradnjom vetroparka „Čestobrodica” na sajtu „Sokopress.rs” želela je da demantuje određene navode i da sa tim upozna javnost.
Oni su reagujući na tekst objavljen na našem portalu (Izgradnja vetroparka neizvesna: Čeka se javni uvid) izneli više zamerki na račun lokalne samouprave i izjave Nikole Nikolića, rukovodioca Odeljenja za urbanizam, lokalni ekonomski razvoj i zaštitu životne sredine. Posebno im je zasmetalo, kako kažu, što je Nikolić najavio da će prilikom javne prezentacije Plana detaljne regulacije sve primedbe građana sagledati komisija za planove.
Grupa građana je u pismu dostavljenom našoj redakciji, navela podatak da je ista komisija navodno bez ikakvog obrazloženja, tokom Ranog javnog uvida u plan detaljne regulacije, odbacila šest primedbi i 1700 potpisa građana protiv instalacije vetroparka. Dodali su i da je ova komisija dala pozitivno mišljenje da se opština Sokobanja priključi projektu na osnovu koga je Skupština opštine i izglasala odluku.
U pismu su još naveli i to da postoji više elaborata, sačinjenih od legitimnih, kompetentnih ustanova i stručnih lica, u kojima je istaknut kao prioritetan zadatak očuvanje ekološke baštine sokobanjskih područja.
– Građani Sokobanje su se vrlo jasno izjasnili u javnoj raspravi 2019. godine, da ne žele vetroparkove u svojoj opštini i tada imali načelnu podršku Skupštine opštine. Pozivanje gdina Nikolića na prostorne planove višeg ranga od lokalnih, u najmanju ruku je neozbiljno i netačno, jer nijedan od pomenutih prostornih planova ne pominje opštinu Sokobanja u kontekstu vetroparkova, pa ni projekta ‘Čestobrodica’. Pogotovo treba imati u vidu da sokobanjska kotlina sa devet sela, kao i planinama Rtanj, Ozren, Bukovik i Devica pripada posebno zaštićenom Specijalnom rezervatu prirode ‘Rtanj’ – stoji u pismu Grupe građana koje potpisuje Igor Stojanović.
Oni su naveli i neke, po njihovom mišljenju, nelogičnosti kada je u pitanju procena uticaja na životnu sredinu za potrebe ovog projekta.
– Iako su do sada izrađene dve studije o Strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu, od strane Gradskog zavoda za urbanizam u Nišu (2019) i Gradskog zavoda za urbanizam Kragujevac, u saradnji sa Geografskim fakultetom u Beogradu (2023), pristupa se izradi nove studije od strane ‘Infoplana’ d.o.o. iz Aranđelovca, koja izrađuje Nacrt plana detaljne regulacije vetroparka ‘Čestobrodica’ za račun firme ‘Vetroenergo’ d.o.o. Iz Beograda – navodi se u pismu.
Na kraju je ova grupa građana u poslatom dopisu izrazila sumnju da se radi o pokušaju da se pomenuti prostorni planovi izmene kako bi se prilagodili potrebama projekta koji je finansiran iz privatnog sektora.
Zatražili su javno i odgovor lokalne samouprave i rukovodioca Odeljenja za urbanizam, lokalni ekonomski razvoj i zaštitu životne sredine, na pitanje kako se cifra od 170 hektara u izglasanoj odluci Skupštine opštine Sokobanja pretvorila u 5.302 hektara.
Sadržaj pisma u celosti: