У Сокобањи се одржава дводневна конференција „Паметни градовиˮ која окупља стручњаке из ове области и заинтересоване за развој технолошки модерних урбаних подручја. Скуп је почео јуче у сали биоскопа „Моравицаˮ, а данас је настављен успоном на планину Ртањ.
Конференцију су званично отворили Владимир Радовановић, помоћник министра науке, технолошког развоја и иновација и Данијела Васиљевић, председница Скупштине општине.
Помоћник министра истакао је да је циљ био направити заједницу која ће омогућити сваком иноватору у Србији, где год он био, да своју идеју преточи у дело и да је урађена реорганизација иновационог система у Србији.
– Направили смо заједницу која тренутно броји 25 ‘мејкерс лаба’. То су специјализовани простори у средњим школама који ђацима омогућавају да развијају своје идеје, 29 иновационих инкубатора у научно-истраживачким организацијама усмереним према студентима и истраживачима, као и 24 стартап центра и научно-технолошке паркове. Сокобања је град у коме можемо да причамо, да планирамо даље – навео је Радовановић.
Председница Скупштине општине Данијела Васиљевић навела је у обраћању да су у почетку били скептични када им је садашњи директор Регионалног иновационог стартап центра предложио његово оснивања у Сокобањи и да су досадашњим радом оправдали поверење.
– Данас је дан када сам поносна на Урошев ентузијазам и знање и што ми се пружила прилика да поздравим значајне госте, који су део иновационе породице. Очекујем да идеје о паметним градовима прилагодите Сокобањи. Она није град, али је ‘зелено срце Србије’ и у том смислу је изазовнија за оне који су спремни да животе грађана учине лепшим, лакшим – рекла је председница скупштине.
Циљ конференције и других активности Регионалног иновационог стартап центра јесте да покаже да Сокобања поред богате природе коју поседује може бити и технолошки развијена, рекао је директор Урош Живковић.
– Циљ нам је да привучемо друге иновационе центре, научно технолошке паркове и старта ап компаније. Будућност развоја наше општине је да спојимо технологију и природу и да покажемо да је Сокобања место где се може инвестирати. Циљ је промовисање конференцијског туризма и привлачење страних компаније – рекао је Живковић.
Конференцији у Сокобањи присуствује и Зоран Томић, саветник министра науке, технолошког развоја и иновација. Он је поручио да је циљ министарства да иновациони еко систем који је развијен дају на употребу локалним самоуправама.
– Намера је да спојимо иноваторе и младе људе који имају идеје и амбиције да се докажу у предузетништву и да формирају своје стартап компаније, али са циљем и да се решавају проблеми на локалном нивоу. Радићемо на ширењу иновационих центара и иновационог еко система како бисмо науку и развој технологије и иновација ставили у употребу свим грађанима зарад подизања квалитета њиховог живота – поручио је овај представник министарства.
Учесник конференције је и др Милан Ранђеловић, директор Научно-технолошког парка Ниш. Он је истакао да су да уз подршку Регионалног иновационог стартап центра Сокобања може доћи до развоја неких нових решења и компаније и примене иновативних решења у овдашњим фирмама.
– Препознали смо велики потенцијал за развој иновација у овом делу Србије лежи у неким мањим срединама које имају неке своје специфичности, у којима могу да развијају иновације и компаније у конкретним областима. У последњих годину и по дана радили смо на јачању регионалних иновационих стартап центара међу њима и сокобањског – рекао је Ранђеловић.
У склопу првог дела конференције одржани су панели и презентације на тему паметних градова и технологија које иза њих стоје. Један од учесника Димитрије Искрајнић из Ниша истакао је значај оваквих догађаја да покажу шта нуде хардверске и софтверске комапније и како оне могу да унапреде развој општина. Као представник нишке компаније која ради дигитализацију рум сервиса и других хотелских услуга, Искрајнић је рекао да су већ имали сарадњу са сокобањским хотелима.
У склопу првог дела прве Sokotech конференције у Сокобањи одржани су панели и презентације о паметним градовима, а други део обухвата такозвани бизнис успон на Ртањ.
Danijela bolje da nije izlazila za govornicu. Tacno vidimo da imamo Šojiće u vlasti