Promocija knjige „Sokobanja i sokobanjski kraj u ratovima od 1876.godine do 2001. godine”

Društvo Kultura

Promocija, drugog dopunjenog izdanja, knjige „Sokobanja i sokobanjski kraj u ratovima od 1876.godine do 2001. godine”, autora istoričara Nikole Tošića Maleševića, održana je juče u sali opštine Sokobanja.

Kao što i sam naziv knjige kazuje u njoj se opisuje Sokobanja i njen kraj u ratovima u 19., 20. i na početku 21. veka kao i posledicama koje su oni ostavili na teritoriji naše opštine.

− Došli smo na ideju da ovu knjigu napišemo jer je kod nas lokalna istoriografija još uvek veoma slabo zastupljena za razliku od nacionalne koja je u prvom planu i kao takva je sveobuhvatno obrađena. Zadovoljan sam što je i drugo dopunjeno izdanje doživelo svetlost dana jer to znači da se ljudi interesuju za knjigu. Najzanimljiviji je svakako bio Drugi svetski rat zbog njegove komplikovanosti jer je tada bilo više vojnih formacija koje su se sukobljavale, dok je na ovim prostorima najviše stanovništva stradalo u Velikom ratu − ističe autor knjige.

Knjigu je izdalo Udruženje Hajduk Veljko 1804.-2001. koje je registrovano pre šest godina a bavi se izdavaštvom knjiga koje obrađuju teme iz sokobanjskog kraja saznajemo od Ljiljane Tošić, predsednice pomenutog Udruženja.

− Ova knjiga predstavlja veliki doprinos lokalnoj istoriografiji. Što se tiče ostalih stvari, Udruženje je bilo izdavač i kapitalnog dela sa ovih prostora u okviru edicije „Hronika sela” u izdanju takođe Kulturno-prosvetne zajednici Srbije a radi se o trotomnoj monografiji sela Vrmdža autora Nikole Tošića Maleševića za koju je on dobio zlatnu značku kulturno-prosvetnih zajednica. Nažalost, ni u jednom mediju nije oglašeno da je to delo izašlo. Udruženje je takođe bilo izdavač zbirke Narodnih lirskih pesama i balada podrtanjskih sela. Trudimo se koliko možemo da očuvamo istorijat ovoga kraja i nadamo se da ćemo u tome uspeti i dalje − rekala je Ljiljana Tošić.

U okviru promocije knjige postavljena je i izložba „Srpski policajac i vojnik u ratnim dejstvima 1998-1999.” koja je rađena pod pokroviteljstvom Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja. Prema rečima Milana Mirkovića koordinatora za medije i protokole i organizacione poslove Udruženja veterana posebnih jedinica policije, sama izložba prati nekoliko tematskih celina.

− Izložba se pre svega bavi odnosom Srba i Albanaca kroz istoriju i vekove .U drugom delu prikazana je akcija policije 1998. godine kada je vojska davala samo logistiku gde je policija pod patronatom zaštite javnog reda i mira u stvari izvodila borbenu aktivnost i kompletnu akciju čišćenja terorističkih grupa. Zatim imamo izložbeni deo koji prati 1999. godinu odnosno agresuju NATO na na našu zemlju, prikazuje priču o stradanju civila i civilnih objekta koje su oni nazivali kolateralnom štetom. Priču o dobrovoljcima, pre sega Ruskim koji nisu bili paravojna formacija već su se nalazili u regularnom sastavu Treće armije u okviru koje je bila i policija jer je proglašeno ratno stanje 1999. godine, i na kraju imamo nešto što je dve decenije stajalo u fioci, a to su izveštaji o svim oborenim ciljevima iznad teritorije Savezne Republike Jugoslavije od strane NATO pakta kao što su letelice, avioni, krstareće rakete i to iz obaveštajnih služba stranih zemalja − rekao je Mirković.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

4 + five =