U sokobanjskim zasadima voća proizvođači trenutno obavljaju rezidbu, pre svega, višnje i šljive. Iz poljoprivredno stručne službe Knjaževac uputili su preporuku šta prvo treba uraditi na početku proleća koje nam se približava.
– Ono što bi proizvođači trebali da odrade u nastupajućem periodu, pred samo kretanje vegetacije, jeste prva prolećna prihrana. Preporuka je da se obavi kontrola plodnosti zemlje, a prema rezultatima agro hemijske analize proizvođači dobijaju preporučeno đubrivo za prolećnu prihranu. Obično su to kan ,urea, an, san, sve zavisi od rezultata analize. Preporuka je da se đubrivo podeli u dva dela, zato što ćemo najbolje i najefikasnije iskoristiti azot iz njega – kaže Sanja Čokojević, stručni saradnik za voćarstvo i vinogradarstvo.
Prva prihrana bi trebalo da bude obavljena pred samo cvetanje, a druga nakon nekih dvadesetak dana. Ako se prihrana obavlja ureom, treba je obaviti na temperaturama od 8 do 10 stepeni najviše, zbog toga što na višim temperaturama urea isparava. Ako prihranu obavljamo kanom, potrebno je da se prihrana odradi pre kiše, kako bi se đubrivo što pre apsorbovalo u zemljištu.