Rtanj

Organizatori subotnjeg skupa protiv vetroparka i rudarenja pozvali građane da podnesu prigovore

Društvo

Seča prvoklasne šume, trajno uništavanje izvorišta, degradiranje lokalnog stanovništva i negativan uticaj na floru i faunu, neka su od predviđanja posledica Nacrta prostornog plana Rtanj, koji je u procesu usvajanja. To je stav nekoliko grupa građana, koje u subotu organizuju protestni skup u Sokobanji. One su našoj redakciji dostavile prigovore na ovaj dokument koji su upućeni na adrese lokalne samouprave i resornih državnih institucija. U njima ukazuju da je potrebno da se ukloni mogućnost izgradnje vetroparkova i eksploatacije mineralnih sirovina na ovom prostoru.

U poslatim prigovorima, pored ostalog, istakli su da je Nacrt prostornog plana dokument od 400 strana koji je pisan stručnim jezikom i da je kao takav teško razumljiv velikom broju građana. Kako dodaju, uočili su i to da se Nacrt zasniva na zastarelim aktima ili onima koji su u procesu izrade, poput Prostornog plana opštine Boljevac, a da su sa druge strane isključeni neki važni dokumenti kao što je rešenje Ministarstva za zaštitu životne sredine koji izuzima područje Sokobanje iz projekta Čestobrodica.

Kako su naveli, u Nacrtu je naveden i novi prostor za vetropark u selima Rujište i Ilino, za koje nije navedeno koju bi površinu zauzimao. Oni ističu da će, ukoliko se realizuje plan, opština Boljevac biti okružena vetrenjačama. Takođe, navode da su u dokumentu uočili mnogo nelogičnosti i kontradiktornosti, a zamerka je i ta što su u izradi Plana u delu zaštite životne sredine učestvovala ista lica koja su učestvovala i u izradi izveštaja o proceni uticaja na životnu sredinu. U prigovoru dostavljenom našoj redakciji, grupe građana kao negativno rešenje Nacrta navode i akva park na Rtnju za koji kažu da je prekopirana ideja akva parka u Sokobanji i smatraju da bi on bio ekonomski neisplativ.

Oni su pozvali građane da iskoriste svoje pravo i da pošalju prigovore na adresu Opštinske uprave opštine Sokobanja, Agenciji za prostorno planiranje i urbanizam Republike Srbije, kao i Ministarstvu zaštite životne sredine. Primedbe je moguće slati do 1. oktobra, a 11. oktobra održaće se javna sednica komisije u sali Skupštine opštine Sokobanja kada će biti razmatrani svi predlozi.

Podsetimo, neformalne i nestranačke grupe „Odbranimo prirodu Sokobanjeˮ, „Koordinatoriˮ, „Čuvari Rtnjaˮ i drugi najavljuju skup za subotu 28. septembar od 13 časova ispred zgrade opštine u Sokobanji.

Detaljne prigovore ovih grupa građana možete pročitati na sledećim linkovima:

Primedba1 

Primedba2

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

seventeen − 3 =