Rtanj

Организатори суботњег скупа против ветропарка и рударења позвали грађане да поднесу приговоре

Друштво

Сеча првокласне шуме, трајно уништавање изворишта, деградирање локалног становништва и негативан утицај на флору и фауну, нека су од предвиђања последица Нацрта просторног плана Ртањ, који је у процесу усвајања. То је став неколико група грађана, које у суботу организују протестни скуп у Сокобањи. Оне су нашој редакцији доставиле приговоре на овај документ који су упућени на адресе локалне самоуправе и ресорних државних институција. У њима указују да је потребно да се уклони могућност изградње ветропаркова и експлоатације минералних сировина на овом простору.

У послатим приговорима, поред осталог, истакли су да је Нацрт просторног плана документ од 400 страна који је писан стручним језиком и да је као такав тешко разумљив великом броју грађана. Како додају, уочили су и то да се Нацрт заснива на застарелим актима или онима који су у процесу израде, попут Просторног плана општине Бољевац, а да су са друге стране искључени неки важни документи као што је решење Министарства за заштиту животне средине који изузима подручје Сокобање из пројекта Честобродица.

Како су навели, у Нацрту је наведен и нови простор за ветропарк у селима Рујиште и Илино, за које није наведено коју би површину заузимао. Они истичу да ће, уколико се реализује план, општина Бољевац бити окружена ветрењачама. Такође, наводе да су у документу уочили много нелогичности и контрадикторности, а замерка је и та што су у изради Плана у делу заштите животне средине учествовала иста лица која су учествовала и у изради извештаја о процени утицаја на животну средину. У приговору достављеном нашој редакцији, групе грађана као негативно решење Нацрта наводе и аква парк на Ртњу за који кажу да је прекопирана идеја аква парка у Сокобањи и сматрају да би он био економски неисплатив.

Они су позвали грађане да искористе своје право и да пошаљу приговоре на адресу Општинске управе општине Сокобања, Агенцији за просторно планирање и урбанизам Републике Србије, као и Министарству заштите животне средине. Примедбе је могуће слати до 1. октобра, а 11. октобра одржаће се јавна седница комисије у сали Скупштине општине Сокобања када ће бити разматрани сви предлози.

Подсетимо, неформалне и нестраначке групе „Одбранимо природу Сокобањеˮ, „Координаториˮ, „Чувари Ртњаˮ и други најављују скуп за суботу 28. септембар од 13 часова испред зграде општине у Сокобањи.

Детаљне приговоре ових група грађана можете прочитати на следећим линковима:

Примедба1 

Примедба2

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

15 − 3 =