Одржан први Стартап викенд у Сокобањи

Друштво

Како да пословну идеју брзо провере, како да утврде циљну групу, пронађу конкуренцију или да открију постојећа решења, млади су имали прилику да чују и делом науче у оквиру првог Стартап викенда који је одржан у Сокобањи. Ова едукација реализована је у оквиру пројекта „Преузми идејуˮ који спроводи иницијатива „Дигитална Србијаˮ у сарадњи са УСАИД-ом и пројектним конзорцијумом партнера из иновационог еко система.

По речима Тадеја Урепа, програмског директора пројекта „Преузми идејуˮ, предавача на едукацији, стартап викенд је доста интензиван дводневни догађај који има за циљ да покаже младим људима како изгледа процес развоја, а пре свега валидације одређене пословне идеје.

– Циљ је да науче како да да ту идеју брзо валидирају или да се она испостави као нешто чиме они не желе да се баве даље. Нама је циљ да људи науче како да ако имају неку идеју у року од две недеље знају да ли је она вредна, да ли хоће да улажу своје време, своју енергију у то, а не после две године – наводи Урепа.

Он додаје да су то углавном идеје које решавају одређене проблеме које млади виде у својој околини и животу.

– Има идеја које су у вези са екологијом, затим одећом, обућом, туризмом, храном итд. Углавном, људи када имају неке пословне идеје, имају те пословне идеје из нечега што је њихов видокруг у животу. Људи који раде у неким компанијама виде проблеме у компанијама па мисле да могу да их реше и да од тога направе неку пословну идеју, људи који су у култури, уметности, туризму виде проблеме у тим областима па хоће да их реше итд – наводи наш саговорник.

У просторијама иновационог Стартап центра, где је одржана едукација, међу учесницима је било највише средњошколаца. Директор установе Урош Живковић најавио је да их очекује још активности.

– Овде су имали прилику да науче како да направе бизнис план и да валидирају идеју да буде прихватљива на тржишту, али и да се пријаве на неки фонд подршке или неку другу организацију подршке. Учесници овог Стартап викенда имаће прилике да у нашој организацији посете Научно-технолошки парк у Нишу и да тамо обиђу и Музеј електронске индустрије. Имаће још неколико предавања на тему предузетништва, и такође ће касније и у неком наредном периоду бити пар радионица, пре свега, рецимо ‘Book club‘, где ће моћи да причају о литератури која им значи за предузетништво – навео је директор Иновационог стартап центра у Сокобањи.

Неке од активности које очекују полазнике ове едукације јесте и учествовање у изради платформе „Најбоље из Сокобањеˮ на којој тренутно ради Иновациони стартап центар. По речима директора, они ће моћи да дају предлоге како та платформа треба да изгледа, а неки од њих ће вероватно бити и прихваћени.

Текст: К. Ђ; Ј. Р.

Фото: К. Ђ.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

5 × 1 =