Obeležen Svetski dan borbe protiv side

Društvo Zdravlje

Patronažna služba Doma zdravlja i Crveni krst Sokobanja juče su obeležili svetski dan borbe protiv side. Marijana Nikolić, sestra polivalentne patronaže kaže da Dom zdravlja i Crveni Krst već godinama unazad zajedno obeležavaju ovaj datum tako što organizuju radionice u srednjoj školi na temu polno prenosivih bolesti i bolesti zavisnosti.

Zvanično se u svetu 1. decembra obeležava Svetski dan borbe protiv side, ove godine pod sloganom „Izjednačimo” čime se pozivaju svi da zajedničkim delovanjem omoguće rešavanje nejednakosti i pomognu u okončavanju ove pandemije.

− Sida se pojavila 1985. godine i vremenom je prešla u oblik pandemije i to je u suštini globalni zdravstveni problem jer se svake godine broj zaraženih povećava. Ono što je bitno, medicina je napredovala. U početku ova bolest je brzo odnosila živote. Sa godinama su se pronašli lekovi tako da sada uz odgovarajuću antiretnovirusnu terapiju pacijenti koji su HIV-om inficirani mogu da imaju jedan lep i komforan život, narednih 30 godina. Naravno zna se da je SIDA neizlečiva bolest i u nekom momentu vodi ka smrtnom ishodu − rekla je Nikolić.

Od 1985 godine pa zaključno sa 27.novembrom ove godine, u Republici Srbiji su registrovane 4.524 osobe inficirane HIV virusom od kojih su 2.152 osobe obolele od SIDE dok su 1.192 umrle od HIV-a, još 144 osobe su umrle od bolesti ili stanja koje nisu povezane sa HIV infekcijom. U periodu januar-novembar 2022. god dijagnostifikovani su 152 osobe inficirane HIV-om što je za četvrtinu više nego u istom periodu prošle godine. Iz ovih podataka vidimo da se ta brojka iz godine u godinu za nekih 25 posto povećava.

− Kao i ranijih godina i ove je seksualni put prenošenja dominantan posebno nezaštićeni analni seksualni odnosi među muškarcima. Među prijavljenim dijagnostifikovanim HIV pozitivnim osobama u peridou januar-novembar ove godine bilo je 18 puta više muškaraca nego žena. Ranijih godina put prenosa je bio preko krvi najviše odnosno smatralo se i uglavnom 80 posto kod intravenskih narkomana. Sada vidimo da je  nezaštićeni polni odnos broj jedan put prenosa za HIV virus. Iz tog razloga savetujemo mlade, da se prenego što odluče da imaju seksualne odnose posavetuju sa specijalistima ginekologom, urologom i da se dobro informišu − dodala je Nikolić.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

12 + 9 =