„Noć buljinaˮ održana prvi put u Sokobanji i Srbiji

Društvo

Manifestacija „Noć buljinaˮ održana je u subotu 17. februara u Sokobanji. Ova atraktivna, ali pre svega korisna manifestacija već duži niz godina održava se u Sloveniji, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Italiji, a sokobanjski skup stručnjaka i volontera predstavljao je njeno prvo izdanje u Srbiji. Popis buljina, koji je obavljen u okviru ove manifestacije, pokazao je da na teritoriji opštine Sokobanja postoji najmanje devet aktivnih gnezdećih teritorija ove sove. Inače, opštini Sokobanja je pripala čast da se prvi nacionalni popis buljine održi na njenim terenima zato što je područje sa najvećim brojem ovih ptica u Srbiji.

Organizatori prve „Noći buljinaˮ u Srbiji su Institut za multidisciplinarna istraživanja Univerziteta u Beogradu, Centar za očuvanje biodiverziteta i Sokobanjsko ekološko društvo. Učestvovalo je preko 40 volontera, od toga 16 iz Sokobanje, a bilo je učesnika i iz Beograda, Novog Sada, Pančeva, Kruševca, Zaječara, Knjaževca.

Volonteri su tokom manifestacije prošli osnovnu teorijsku i praktičnu obuku za prikupljanje podataka o prisustvu ove sove na određenim lokacijama i time zaslužili titulu „čuvar buljineˮ. Njihov zadatak je da prate buljine i narednih godina i da prikupljene podatke dostavljaju naučnicima, dajući na taj način doprinos boljem poznavanju vrste, a samim tim i njenoj boljoj zaštiti, saznajemo od Vladana Dimitrijevića, predsednika Sokobanjskog ekološkog društva.

– Učesnici su bili podeljeni u 12 timova, koji su bili na 12 potencijalnih lokacija i svako od nas je imao zadatak da pažljivo osluškuje, jer se mužjaci u ovom periodu oglašavaju dozivajući ženke – rekao je Dimitrijević.

Naš sagovornik dodaje da je buljina (ili velika ušara, kako je još zovu) strogo zaštićena vrsta i jedna od najvećih sova na svetu, vrhunski predator i izuzetno važna vrsta u ekosistemu.

Draženko Rajković biolog Instituta za multidisciplinarna istraživanja Univerziteta u Beogradu, kaže da će ova radionica postati tradicionalna, zato što svi od ovakvih manifestacija imamo višestruke koristi.

– Ono najbitnije je da se sova, a posebno buljina nalazi na vrhu lanca ishrane. Mi možemo kroz neki dugoročni monitoring, znajući koliko ih ima, gde žive, kako se razmnožavaju, šta jedu, da saznamo kakav je naš ekosistem, koliko je zatrovan, da li imamo problema sa nekim pesticidima, da li nam nestaje neko stanište. Znači ove ptice su bukvalno neki bioindikatori, oni nam pokazuju u kakvom je stanju životna sredina oko nas, koliko je čista ili zagađena što je veoma bitno – istako je Rajković.

Nakon obilaska terena, za sve učesnike Draženko Rajković i Tomaž Mihelič iz Društva za posmatranje i proučavanje ptica Slovenije u hotelu „Moravicaˮ održali su dva predavanja.

Manifestaciju „Noć buljinaˮ možete pogledati i na našem (You tube) kanalu. 

 

1 thoughts on “„Noć buljinaˮ održana prvi put u Sokobanji i Srbiji

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

3 × one =