Najbolji uslovi za podizanje voćnaka

Poljoprivreda

Poslednjih godina razvoj voćarstva i podizanje novih zasada je u ekspanziji u svim regionima Srbije. Relativno veća rentabilnost i mogućnost plasmana prizvoda, dovelo je do toga da se zasadi pod voćem podižu i tamo gde prirodni ulovi nisu pogodni (u ravničarskim predelima). Naše područje je i te kako pogodno za voćarstvo, upozoravaju iz PSSS Knjaževac.

‒ Preduslov svih uslova je izbor lokaliteta i određenog kvaliteta zemljišta za podizanje voćnjaka. Tereni treba da budu blago nagnuti, južne, jugoistočne ili jugozapadne ekspozicije. Potrebna je dobra osunčanost i provetrenost, bez uvala gde se zadržava hladan vazduh. Zemljište lako do srednje teško, bez patogena i određenog sastava i kiselosti. Izbor sorti i podloge i zdrav sadni materijal je sledeće na šta treba obratiti pažnju – objašnjava dipl.ing. Živorad Jovanović, stručni saradnik za zaštitu bilja.

Ovaj stručnjak kaže da je gajenje voća praktično nemoguće bez zaštite. A način gajenja i primenjena agrotehnika u velikoj meri doprinosi pojavi bolesti, štetočina i korova.

‒ Redovi u zasadu moraju biti postavljeni u pravcu sever – jug i u pravcu dominantnih vetrova. Đubrenje mora biti optimalno i blagovremeno unešeno u zemlju, bez suvišnog azota. Redovna međuredna obrada i malčiranje takođe povoljno deluju na razvoj i vitalnost voćke kao i regulisanje bolesti, korova i štetočina ‒ kaže Jovanović.

On ukazuje na još neke momente bitne za uspešnog voćara.U direktne mere suzbijanja bolesti, štetočina i korova spadaju: mehaničke, biološke i hemijske mere. Pod mehaničkim, pored redovne agrotehnike, podrazumevamo: fizičko uništavanje insekata i prelaznih domaćina, primena lepljivih pojaseva, krečenje, malčiranje, postavljanje zaštitnih mrežica isl. Biološkim merama koristimo prirodne neprijatelje protiv parazita i štetočina. Od izuzetne je važnosti da primenom pesticida uništimo štetne a sačuvamo korisne organizme.

‒ Hemijske mere predstavljaju najefikasniji način zaštite i sastoje se u primeni hemijskih sredstava (pesticida). Prvo primeniti sve prethodno nabrojane mere borbe pa tek onda upotrebiti hemiju, uz preporuke stručnjaka. Pesticide treba uvek upotrebljavati kada su neophodni i uz poštovanje svih propisa o upotrebi. Samo na taj način ćemo imati bezbedan, kvalitan i konkurentan proizvod – poručuje stručni saradnik Jovanović, zadužen za zaštitu bilja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

twelve + 19 =