Predsednik Opštine Sokobanja Isidor Krstić juče je obišao radove na izradi bušotine, odnosno eksploatacionog bunara za vodosnabdevanje Sokobanje na lokaciji Krkino kućište. Naime, Opštini Sokobanja je Rešenjem Ministarstva rudarstva i energetike od 22. maja ove godine odobren nastavak izvođenja detaljnih i hidrogeoloških istraživanja vode na lokaciji Krkino kućište, koja bi se koristila u sistemu vodosnabdevanja.
‒ Za nas je vrlo bitno da obezbedimo dovoljne količine vode kako bismo premostili problem vodosnabdevanja. Verujem da bismo bili srećni kada bismo obezbedili između deset i petnaest litara vode u sekundi. Lokalna samouprava će nastaviti da sprovodi aktivnosti na rešavanju problema vodosnabdevanja. Do sada smo uložili blizu milion i po evra za tri godine. Smatram da je to nedovoljno i da ćemo mi u narednom periodu morati da nađemo rešenje koje će trajno rešiti problem vodosnabdevanja, a to će najverovatnije biti iz nekog sistema akumulacije. Da li će se graditi nova akumulacija ili ćemo koristiti bovansku akumulaciju, to će pokazati studija. U svakom slučaju Sokobanja mora da reši problem vodosnabdevanja bar za narednih 50 godina i ja se nadam da smo na dobrom putu da to postignemo i dok sam na ovom mestu ja ću se zalagati da mi trajno rešimo problem vodosnabdevanja ‒ rekao je između ostalog Krstić.
Izvođač radova je GEO Inženjering BGP d.o.o. iz Beograda, a prema rečima Dragana Jokovića, diplomiranog inženjera geologije, na osnovu prethodno izvedenih geofizičkih i drugih geoloških radova bušenjem je potvrđeno da je radna sredina pogodna sa aspekta vodabilnosti, odnosno stene ukazuju na moguće prisustvo podzemnih voda.
‒ Trenutna dubina je 80 metara, a planirana dubina je 180 metara i kada se ona dostigne, slede druge operacije koje su jako bitne i potrebne za izradu bunara koji planiramo – rekao je Joković.
Ugovorena vrednost radova je oko osam miliona dinara sa PDV-om. Radovi su počeli 14. oktobra, a rok za izvođenje radova je 18 meseci.