ovce

Kuga i boginje opasne po male preživare i ovce

Društvo

Kuga malih preživara je ozbiljna zarazna bolest koja pogađa ovce i koze. Bolest izaziva visoku temperaturu, upalu sluzokože usta i nosa, otežano disanje i dijareju, a može biti smrtonosna, naročito za nevakcinisane životinje. Zbog bolesti kuge malih preživara i boginja ovaca, Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je preduzela mere i aktivnosti kako bi se sprečilo unošenje virusa u našu zemlju. Stopiran je uvoz ovih životinja iz zemalja regiona (Grčka, Bugarska, Rumunija). Ovo je, pored ostalog, bila tema proširene sednice Sekcije uzgajivača ovaca i koza Privrene komore Srbije – Regionalna privredna komora Zaječar koja je održana u Sokboanji.

 

O ovoj zaraznoj bolesti koja pogađa ovce i koze, simptomima koji se javljaju kod obolele životinje, merama zaštite, biosigurnosnim merama govorili su Boban Đurić, Načelnik odeljenja za zdravlje životinja iz Uprave za veterinu i Bojan Ristić iz Specijalističkog veterinarskog instituta Zaječar.

Kuga malih preživara se širi direktnim kontaktom sa zaraženim životinjama, preko kontaminirane hrane i vode, ali i putem vazduha (kapljična infekcija od obolele jedinke). Karakter bolesti je invazivan, te je naglašen značaj primene sveobuhvatnih i striktnih kontrolnih i restriktivnih mera. Bolest se obično razvija u periodu od 4 do 10 dana,brzo se širi i može izazvati velike gubitke u stočarstvu.

Kada je reč o biginjama ovaca to je akutna infektivna bolest, progresivnog toka i manifestuje se povišenom temperaturom i tipičnim promenama na delovima tela koja nisu obrasla vunom (oko usana, oko očiju, nosa, na vimenu, genitalnim organima, konjuktivama, na repu, između nogu). Ovce često obole u malignom obliku, što se naročito odnosi na jagnjad i zapaženo je da zimi bolest skoro uvek ima maligni tok. Inkubacija iznosi 5-8, najviše 13 dana.

Mere zaštite za obe bolesti, odnose se na kontrolu kretanja životinja između farmi i regiona što može pomoći u sprečavanju širenja bolesti (uvoz je zabranjen iz pomenutih zemalja). Takođe, primena strogih biosigurnosnih mera na farmama, kao što su dezinfekcija opreme i vozila, nošenje zaštitne opreme i ograničavanje pristupa farmama svakako je od koristi.

U diskusiji koja je usledila nakon predavanja učestvovali su uzgajivači ovaca i koza, predstavnici veterinarske inspekcije, veterinarskih stanica, udruženja poljoprivrednika, matičnih službi.

Na proširenoj sednici u Sokobanji, koja je održana u petak, 20 septembra, govorili su i Slavica Golubović, ispred Opštine Sokobanja, Dušan Vrućkić, Delta Agrar, zatim Jasna Stevanović, viši savetnik u Udruženju za stočarsku proizvodnju i preradu stočarskih proizvoda, Dijana Dijanović, koordinator za poljoprivredu PKS RPK Zaječar. Takođe, sednici je prisustvovala i Jelena Čvorović,koordinator za poljoprivredu PKS RPK Topličkog, Pirotskog i Niškog upravnog okruga.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

fourteen − six =