ovce

Куга и богиње опасне по мале преживаре и овце

Друштво

Куга малих преживара је озбиљна заразна болест која погађа овце и козе. Болест изазива високу температуру, упалу слузокоже уста и носа, отежано дисање и дијареју, а може бити смртоносна, нарочито за невакцинисане животиње. Због болести куге малих преживара и богиња оваца, Управа за ветерину Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде је предузела мере и активности како би се спречило уношење вируса у нашу земљу. Стопиран је увоз ових животиња из земаља региона (Грчка, Бугарска, Румунија). Ово је, поред осталог, била тема проширене седнице Секције узгајивача оваца и коза Приврене коморе Србије – Регионална привредна комора Зајечар која је одржана у Сокбоањи.

 

О овој заразној болести која погађа овце и козе, симптомима који се јављају код оболеле животиње, мерама заштите, биосигурносним мерама говорили су Бобан Ђурић, Начелник oдељења за здравље животиња из Управе за ветерину и Бојан Ристић из Специјалистичког ветеринарског института Зајечар.

Куга малих преживара се шири директним контактом са зараженим животињама, преко контаминиране хране и воде, али и путем ваздуха (капљична инфекција од оболеле јединке). Карактер болести је инвазиван, те је наглашен значај примене свеобухватних и стриктних контролних и рестриктивних мера. Болест се обично развија у периоду од 4 до 10 дана,брзо се шири и може изазвати велике губитке у сточарству.

Када је реч о бигињама оваца то је акутна инфективна болест, прогресивног тока и манифестује се повишеном температуром и типичним променама на деловима тела која нису обрасла вуном (око усана, око очију, носа, на вимену, гениталним органима, коњуктивама, на репу, између ногу). Овце често оболе у малигном облику, што се нарочито односи на јагњад и запажено је да зими болест скоро увек има малигни ток. Инкубација износи 5-8, највише 13 дана.

Мере заштите за обе болести, односе се на контролу кретања животиња између фарми и региона што може помоћи у спречавању ширења болести (увоз је забрањен из поменутих земаља). Такође, примена строгих биосигурносних мера на фармама, као што су дезинфекција опреме и возила, ношење заштитне опреме и ограничавање приступа фармама свакако је од користи.

У дискусији која је уследила након предавања учествовали су узгајивачи оваца и коза, представници ветеринарске инспекције, ветеринарских станица, удружења пољопривредника, матичних служби.

На проширеној седници у Сокобањи, која је одржана у петак, 20 септембра, говорили су и Славица Голубовић, испред Општине Сокобања, Душан Врућкић, Делта Аграр, затим Јасна Стевановић, виши саветник у Удружењу за сточарску производњу и прераду сточарских производа, Дијана Дијановић, координатор за пољопривреду ПКС РПК Зајечар. Такође, седници је присуствовала и Јелена Чворовић,координатор за пољопривреду ПКС РПК Топличког, Пиротског и Нишког управног округа.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

3 × 3 =