Усвојени програм пољопривреде и руралног развоја општине Сокобања за ову годину изазвао је реаговање и владајућих и опозиционих одборника. Они су се сагласили да је код усвајања програма потребно укључити што више произвођача и удружења пољопривредника како би расподела била што ефикаснија.
То је у изјави медијима након седнице истакла и заменица председнице Скупштине Снежана Радовановић.
– Потребан је дијалог, консултације или јавно слушање, да се чују идеје и иницијативе и резултати свих ових досадашњих мера кроз године и стања у пољопривреди, да се усагласимо и да видимо које су то мере које су дале резултате, односно оне које нису. Кроз овај програм усвајања нема више вештачког осемењавања јер та мера није дала резултате, односно разлози за то су многоструки – навела је Радовановићева.
Шеф одборничке групе СНС Драган Николић похвално је говорио о мери подршке младима у руралним подручјима, којом је предвиђена финансијска помоћ од 100 одсто за куповину квалитетне млечне сименталске расе и квалитетних грла оваца.
– Она је усмерена на враћање младих на село. Највећи проблем је у томе што је нама становништво на селу старо и нема ко да се бави пољопривредом, ко да чува ту стоку и покушаћемо овом мером да вратимо младе на село јер наша села то и заслужују – рекао је Николић.
Након што су бојкотовали неколико претходних заседања, у парламент су се јуче вратили одборници „Заједно за Сокобањуˮ. Шефица ове одборничке групе Тања Николић истакла је да су током припрема за седницу установили да држава Србија нема стратегију за развој пољопривреде јер је она истекла прошле године, а нова још није усвојена. Такође је навела и да су издвајања за пољопривреду у Сокобањи недовољна с обзиром да су она и туризам најважније гране у општини.
– Програм државе за пољопривреду и рурални развој је истекао 2024. године, а он је основ за доношење свих локалних програма подршке пољопривреди и руралном развоју. Сматрамо и да су средства која су издвојена за пољопривреду у општини мала и да један велики део средстава одлази на неке опште ствари, као што су промоције, израде различитих докумената, функционисање канцеларије за пољопривреду. Пољопривредници заправо имају најмању корист од свега тога, а такође ови програми се доносе веома касно и буду донешени на брзину и сама примена ових програма буде немогућа јер дођемо такорећи до краја године – рекла је Николићева.
Програм пољопривреде није наишао ни на подршку опозиционе Групе грађана „Преображењеˮ. Одборник Славољуб Ћирковић рекао је за говорницом да документ има низ пропуста и предложио је, у име групе коју представља, да се он врати на дораду, као и да се консултују пољопривредна удружења. Шеф ове групе Милорад Гавриловић додао је након седнице да су сви њихови предлози добронамерни, али да их власт не усваја због тога што их предлаже опозиција.
– И јако смо незадовољни чињеницом да нисмо добили одговоре на многа одборничка питања почев још од септембра месеца и пронаћи ћемо законску могућност како да приморамо одговарајућу службу Скупштине општине да нам, у складу са пословником о раду и Статутом општине Сокобања, на време одговарају на одборничка питања. То је од великог значаја не само за одборнике, већ и за све грађане Сокобање. То нису лично питања одборника већ ми преносимо оно за шта су грађани, то јест наши бирачи заинтересовани – навео је Гавриловић.
За пољопривреду и рурални развој ове године опредељено је 16,5 милиона динара из буџета општине, а програм ће највероватније бити ревидиран, што је јуче на седници Скупштине општине најавио и председник општине Миодраг Николић. (Детаљније у тексту: Усвојен програм пољопривреде, најављена евентуална измена).