Одборници Скупштине општине Сокобања су на јучерашњој седници усвојили програм пољопривреде и руралног развоја за ову годину, који ће највероватније касније доживети измену. То је најавио и сам председник општине Миодраг Николић, рекавши да су раније, кроз консултацију са надлежнима у ресорном министарству, договорили да се након усвајања од стране Скупштине уради ревизија документа.
Пољопривреда и рурални развој ове године биће подржани са 16,5 милиона динара из буџета општине. Према тренутно усвојеном програму, за мере кредитне подршке опредељено је пола милиона динара. За меру руралног развоја у коју спадају инвестиције у физичку имовину (2.070.000 динара), успостављање и јачање удружења у области пољопривреде (8 милиона), управљање ризицима (3.300.000) и економске активности у циљу подизања конкурентности (400.000) опредељено је 13.970.000 динара. Средства су планирана и за подстицаје за промотивне активности (пола милиона) и за унапређење млечног говедарства (1.530.000 динара).
Незадовољство тренутним програм, поред појединих одборника, изразили су и у Удружењу воћара Сокобање, чији је представник Душан Покрајац присуствовао јучерашњој седници. Воћари сматрају да су опредељена средства од 400 хиљада динара недовољна за развој воћарске производње и да предвиђена расподела није фер нити поштена.
– Удружење воћара је марта ове године упутило молбу председнику Скупштине општине Сокобања да се изврши ревизија програма како би се определило више средстава за подстицаје воћарске производње. Усвајање оваквог предлога програма доноси финансијску корист за мали број грађана Сокобање, док би остали пољопривредни произвођачи били ускраћени за подстицаје што је додатно отежавајуће у катастрофалној години за пчеларе и воћаре – рекао је Покрајац.
Он је најавио и да ће, уколико изостане спремност да се изврши ревизија програма накарадну расподелу средстава за пољопривреду, како је назвао, покушати да оспоре свим расположивим законским средствима, од буџетске инспекције до надлежних државних прасвосудних органа.
На излагање представника воћара реаговао је први човек општине Миодраг Николић, рекавши да када је разговарао о ревизији програма са представницма воћара, документ је већ био послат Министарству на одобрење. Он је рекао да је, по препоруци министарства, договрена накнадна ревизија, као и да је Покрајац присуствовао том телефонском разговору.
– У његовом присуству сам позвао Министарство пољопривреде где су рекли да пошто је послат на усвајање не можемо да радимо ревидирање програма док се не усвоји на Скупштини, а онда да кренемо само са примењивањем оних мера које су тренутно неопходне и одмах да радимо измену програма и да шаљемо на нову сагласност. Тада је било речи о увећању средстава за воћаре са 400 на 600 хиљада динара – рекао је Николић.
Код расписивања првих конкуруса за пољопривреду, који се очекују, биће јасније у којим сегметима ће Програм подршке пољопривреди ићи на поправни.
На јучерашњој седници тема је била и Канцеларија за пољопривреду. Одборници опозиције и Удружење воћара сматрају да за њу иде превише новца из буџета и да пољопривредници немају превелике користи од ње. Са друге стране из владајућих редова поручили су да је она осмишљена као саветодавна служба, да помаже пољопривредницима на терену и да се надају да ће то потврдити и овогодишње интерсовање пољопрвиредника за субвенције.
Поред програма пољопривреде и руралног развоја, одборници су усвојили и Програм коришћења средстава од накнада за заштиту животне средине, након што је он одобрен од стране министарке Саре Павков. Укупна средства планирана буџетом за ову годину износе 5,5 милиона, а од прошле године пренет је износ од нешто више од милион динара, тако да је за ову намену на располагању око 6,5 милиона. У програмске активности су одржавање заштићеног подручја „Рипаљкаˮ, затим јавних и зелених површина, као и праћење квалитета ваздуха.
Скупштина општине усвојила је и предлоге решења за образовање Савета за миграције, којим ће председавати председник општине Миодраг Николић, као и решење о именовању педседника и чланова Надзорног одбора предузећа „Напредакˮ. Предедник овог одбора биће Марко Конатар из Сокобање, а чланови Марија Миловановић и Зоран Ристић из Ниша.