Grejanje termalnom vodom postaje realnost: Podrška od države i EU

Društvo

Vest koju smo objavili u prošloj sedmici da je opštini Sokobanja dodeljeno priznanje za inovativno rešenje za grejanje školskih objekata u centru Sokobanje geotermalnim vodama iz turskog kupatila, čime bi se znatno smanjila emisija štetnih čestica, trebala bi da bude podsticajno za unapređenje energetske efikasnosti, naročito kod javnih zgrada.

To priznanje je omogućilo i finansijsku podrške Evropske unije i Ministarstva životne sredine Republike Srbije. Opština Sokobanja je u okviru druge faze rekonstrukcije srednje škole, koja obuhvata energetsku sanaciju objekta, konkurisala kod Evropske unije, u okviru projekta „EU Za tebeˮ, a uz podršku UNDP, za sredstva kako bi poboljšali životnu sredinu, smanjili zagađenje u Sokobanji.

Naravno, nakon priznanja dolazi i finansijska podrška. Ukupna vrednost projekta je 203 hiljade evra, od toga 30 odsto će finansirati UNDP, a ostala sredstva bi trebalo da budu obezbeđena kroz konkursno finansiranje od strane Ministarstva životne sredine. Taj optimizam se zasniva na utiscima nakon razgovora u resornom ministarstvu.

‒ Obratili smo se Ministarstvu životne sredine. Ljudi su bili bukvalno oduševljeni projektom i nadamo se da ćemo dobiti preostala sredstva. Tako da iz budžeta, što se tiče ovog projekta, verovatno nećemo potrošiti ni dinar. Naravno, ta sredstva će biti usmerena na neke druge stvari u ovoj oblasti, što samo govori o činjenici da je opština Sokobanja u 2022. i 2023. bukvalno utrostručila budžet za ekologiju, za zaštitu životne sredine. Sledeći korak će biti umreženje svih naših javnih institucija koje se srećom i nalaze tu nedaleko od srednje škole, na svega 200 do 300 metara udaljenosti ‒ kaže Miodrag Nikolić, predsednik opštine Sokobanja.

Naš sagovornik napominje da se radi o geotermalnim vodama, otpadnim vodama, koje odlaze u potok ispod turskog kupatila.

‒ Tako da ćemo koristiti otpadne vode, ne zahvatamo ih sa izvorišta, ne smanjujemo izdašnost izvorišta, nego samo otpadne vode koje završavaju u Moravici ‒ objašnjava Nikolić.

Treba još i reći da od 140 predloga iz privatnog i javnog sektora pristiglih na četiri javna poziva, rešenje opštine Sokobanje je jedno od 16 najboljih za zelenu tranziciju, a ujedno je Sokobanja i jedina lokalna samouprava koja je ovim povodom i dobila priznanje.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

6 + fourteen =