Како би млади у Сокобањи били што информисанији о домаћим и иностраним пројектима намењеним популацији младих, кроз које могу стећи корисно искуство, сокобањски Иновациони старт-ап центар у сарадњи са Удружењем Иницијатива младих активиста спроводи разне активности. Након успешних старт ап викенда и посете Научно технолошком парку у Нишу, у току су едукативни скупови који ће трајати до петка, 14. децембра. Низ ових предавања спроводи се у оквиру пројекта „Глас младих, информиши се, делуј и утичиˮ, каже Никола Ђорђевић, председник Удружења Иницијатива младих активиста.
– Циљ је да окупимо младе који су заинтересовани за различите пројекте у Србији и иностранству и да им представимо све те пројекте и да на крају направимо групу где можемо да им шаљемо пројекте на које они могу да се пријављују. Довели смо озбиљне предаваче, младе који су учествовали на тридесет, четрдесет пројекта, из различитих градова, Ниша, Сокобање, Бора… Помогао нам је и Еразмус, међународна агенција, односно удружење за размене по Европи, затим Ајсек (AISEC) који ради у преко 100 држава у свету и највише нам је допринео БОЛД (BOLD) који ради преко америчке амбасаде и спроводи различите воркшопове и грантове у Србији и размене у Америци – објашњава Ђорђевић, иначе студент докторских студија на Економском факултету.
Додаје да је, неочекивано, интересовање средњошколаца у Сокобањи велико. Надали су се мањем броју учесника, а свако предавање испрати и више од четрдесеторо младих Сокобањаца. Данас је предавање одржао Лазар Беговић из Бора, некадашњи члан Савета за младе при Народној скупштини, а представљени су и програми Ајсека, највеће светске организације вођене од стране младих.
– Њихови програми су студентске, средњошколске размене, културни, образовни пројекти у оквиру којих млади млади могу да оду на месец, два или три негде у иностранство и да тамо раде са вршњацима, а да им буду покривени сви трошкови и да добију џепарац. АЈСЕК признају све средње школе и сви факултети, буквално када млади оду на такве пројекте њима се то признаје у школи, тако да им не остаје неоправдани и не морају да обнављају годину, једноставно могу да учествују и на том програму а исто тако да завршавају школе. Ево ја сам први дипломирао у генерацији, а учествовао сам у великом броју тих пројеката – преноси нам своје искуство.
Сутра ће бити одржана још једна едукација коју ће одржати гостујући предавачи, а у петак је завршница на којој ће, поред осталог, бити представљени сокобањски Иновациони центар и Канцеларија за младе. Младима ће бити представљене њихове активности, а како каже Ђорђевић поставиће им питање шта желе да се у Сокобањи организује за њих јер је, наводи, поента да нешто науче и да буду заинтересовани.
Предавања организује Удружење грађана „Иницијатива младих активистаˮ кроз пројекат „Заједно одлучујемоˮ, у оквиру програма „Перспективе за младе у руралним подручјима у Србијиˮ, који спроводи ГИЗ у партнерству са Министарством туризма и омладине Републике Србије.
Текст: К. Ђ; Ј. Р.