Kako bi mladi u Sokobanji bili što informisaniji o domaćim i inostranim projektima namenjenim populaciji mladih, kroz koje mogu steći korisno iskustvo, sokobanjski Inovacioni start-ap centar u saradnji sa Udruženjem Inicijativa mladih aktivista sprovodi razne aktivnosti. Nakon uspešnih start ap vikenda i posete Naučno tehnološkom parku u Nišu, u toku su edukativni skupovi koji će trajati do petka, 14. decembra. Niz ovih predavanja sprovodi se u okviru projekta „Glas mladih, informiši se, deluj i utičiˮ, kaže Nikola Đorđević, predsednik Udruženja Inicijativa mladih aktivista.
– Cilj je da okupimo mlade koji su zainteresovani za različite projekte u Srbiji i inostranstvu i da im predstavimo sve te projekte i da na kraju napravimo grupu gde možemo da im šaljemo projekte na koje oni mogu da se prijavljuju. Doveli smo ozbiljne predavače, mlade koji su učestvovali na trideset, četrdeset projekta, iz različitih gradova, Niša, Sokobanje, Bora… Pomogao nam je i Erazmus, međunarodna agencija, odnosno udruženje za razmene po Evropi, zatim Ajsek (AISEC) koji radi u preko 100 država u svetu i najviše nam je doprineo BOLD (BOLD) koji radi preko američke ambasade i sprovodi različite vorkšopove i grantove u Srbiji i razmene u Americi – objašnjava Đorđević, inače student doktorskih studija na Ekonomskom fakultetu.
Dodaje da je, neočekivano, interesovanje srednjoškolaca u Sokobanji veliko. Nadali su se manjem broju učesnika, a svako predavanje isprati i više od četrdesetoro mladih Sokobanjaca. Danas je predavanje održao Lazar Begović iz Bora, nekadašnji član Saveta za mlade pri Narodnoj skupštini, a predstavljeni su i programi Ajseka, najveće svetske organizacije vođene od strane mladih.
– Njihovi programi su studentske, srednjoškolske razmene, kulturni, obrazovni projekti u okviru kojih mladi mladi mogu da odu na mesec, dva ili tri negde u inostranstvo i da tamo rade sa vršnjacima, a da im budu pokriveni svi troškovi i da dobiju džeparac. AJSEK priznaju sve srednje škole i svi fakulteti, bukvalno kada mladi odu na takve projekte njima se to priznaje u školi, tako da im ne ostaje neopravdani i ne moraju da obnavljaju godinu, jednostavno mogu da učestvuju i na tom programu a isto tako da završavaju škole. Evo ja sam prvi diplomirao u generaciji, a učestvovao sam u velikom broju tih projekata – prenosi nam svoje iskustvo.
Sutra će biti održana još jedna edukacija koju će održati gostujući predavači, a u petak je završnica na kojoj će, pored ostalog, biti predstavljeni sokobanjski Inovacioni centar i Kancelarija za mlade. Mladima će biti predstavljene njihove aktivnosti, a kako kaže Đorđević postaviće im pitanje šta žele da se u Sokobanji organizuje za njih jer je, navodi, poenta da nešto nauče i da budu zainteresovani.
Predavanja organizuje Udruženje građana „Inicijativa mladih aktivistaˮ kroz projekat „Zajedno odlučujemoˮ, u okviru programa „Perspektive za mlade u ruralnim područjima u Srbijiˮ, koji sprovodi GIZ u partnerstvu sa Ministarstvom turizma i omladine Republike Srbije.
Tekst: K. Đ; J. R.