Ekološko

Edukacija u Resniku: Kako smanjiti pritisak na gradsku deponiju

Društvo

U subotu je u selu Resniku održan drugi set radionica u organizaciji Sokobanjskog ekološkog društva. Ove interaktivne radionice imaju za cilj da, kroz predavanja i praksu, edukuju građane, kako da smanje količinu otpada u domaćinstvima, kako da otpadnim materijalima daju novu vrednost i na koji način mogu da učestvuju u donošenju odluka i unapređenju sistema upravljanja otpadom.

Vladan Dimitrijević, jedan od predavača i predsednik društva, kaže da je ideja ovih radionica da se građanima predstavi način na koji može da se smanji pritisak na gradsku deponiju.

– Ono što mi paralelno radimo sa ovim radionicama jeste i izveštaj o propisima i praksama upravljanja otpadom na teritoriji opštine Sokobanja. Angažovali smo i stručnjaka iz te oblasti, a ekološko društvo radi na prikupljanju podataka. Na kraju ćemo napraviti jedan izveštaj koji će sadržati preporuke donosiocima i nadležnima u opštini Sokobanja. Javnom komunalnom preduzeću na koji način i kojim tačno koracima da se radi na daljem unapređenju upravljanja otpadom u Sokobanji, u skladu sa lokalnim planom upravljanja otpadom, koji smo takođe u prethodnom periodu doneli, participativno uz naše veliko angažovanje, a i uz pomoć opštine Sokobanja, JKP ‘Napretka’ i pojedinih građana – kaže za naš portal Vladan Dimitrijević, predsednik Sokobanjskog ekološkog društva.

Konceptom nula otpada, koji podrazumeva skup principa fokusiranih na prevenciju otpada i podsticaj da se resursi ponovo koriste, kao i načinom smanjenja količine i pritiska onoga što bacamo na našu gradsku deponiju, bavila se Ana Radoman Miletić član eduka-tima društva.

– Naša gradska deponija je nesanitarna deponija. Prepunjena je i vreme je da se zatvori. Za to trenutno ne postoje uslovi, kao i drugo mesto gde bi smo mogli da odvozimo otpad. Tako da gledamo ono što je naša odgovornost i gde postoji mogućnost da mi svojim načinom života nešto promenimo. Bavili smo se konceptom Zero Waste, zapravo nula otpada. Taj koncept je trenutno dosta neostvariv i može da bude frustrirajući, ali svaki pomak u tom smeru bi napravio dovoljne promene za početak – kaže naša sagovornica.

Učesnicima predavanja predstavljen je i sam proces kompostiranja i odabira kompostera kao načina smanjenja otpada.

– Kompostiranje je možda i prvi vid načina smanjenja otpada. Naše jedno prosečno domaćinstvo dnevno proizvede do kilogram i po otpada od čega je polovina organski otpad. Taj otpad može se lako pretvoriti u kompost koji se koristi u proizvodnji cveća do proizvodnje nekih poljoprivrednih kultura i doprinosi smanjenju pritiska na deponije – kaže Darko Vasilijić, jedan od predavača i član društva.

Uporedo sa radionicama namenjenim odraslima održana je i ona najzabavnija, za najmlađe učesnike. Mališani su zajedno sa predavačem Mladenom Antićem učili kako od reciklažnih materijala može da se napravi stoni fudbal.

– Koristimo materijal koji bi se svakako bacio. Upotrebili smo stare kutije, iskoristili stare štipaljke, iskoristili smo i stare igračke. Naravno rade deca. Mi smo tu da vidimo da li je sve po protokolu. Ali poenta cele priče jeste da bi, verovatno, sve ove stvari završile u nekoj kanti. Međutim, mi smo to iskoristili i recikliramo polako – kaže Mladen Antić, član ekološkog društva.

Ekološko

U okviru radionice napravljen je i napunjen jedan komposter koji je Sokobanjsko ekološko društvo ostavilo selu na poklon.

Ove radionice su deo projekta „Zajedno za čistu Sokobanju: Aktivni građani za unapređenje propisa i praksi u upravljanju otpadomˮ, koji se sprovodi u okviru Beogradske otvorene škole „Zeleni inkubatorˮ, uz finansijsku podršku Evropske unije i Fondacije Fridrih Ebert.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

14 − 7 =