Nakon dužeg vremena zajedničkog i koordiniranog rada opštine Sokobanja, firme Sekopak i JKP „Napredak”, zaživeo je proces reciklaže i u našoj opštini, o čemu smo pisali u više navrata. Sve to je međutim nešto novo za sve meštane, tako da su se javile i neke nedoumice. Zbog toga, ali i ostalih nedoumica i problema koje meštani imaju kada su u pitanju i iznošenje smeća ali i vodosnabdevanje, direktorka JKP „Napredak” Ana Veljković svakog petka u nedelji, uz prethodno zakazivanje, organizuje prijem građana koji imaju neke probleme kako bi u neposrednoj komunikaciji sa njima taj problem rešili u okviru mogućnosti i u skladu sa propisanim zakonskim regulativama.
− Apelujem na građane da se lično nama obrate u situacijama kada imaju neki problem, svakog petka uz prethodno zakazivanje da lično čujem šta ih muči i da bih im u okviru svojih ovlašćenja pomogla − rekla je Veljković.
Inače prethodnih dana i našoj redakciji su stizala pitanja upravo u vezi selekcije otpada i toga šta je dužnost i obaveza opštine i komunalnog a šta građana. Veljković kaže da se radi na uspostavljanju sistema reciklaže od samog početka a da bi se to uradilo na pravilan način napravljen je jedan akcioni plan zajedno sa Sekopakom i Opštinom i u skladu sa tim rokovima radi se po fazama.
− Ono što je možda građane zbunilo jeste što smo apelovali da se u kontejnerima koje smo razmestili po javnim površinama ne baca komunalni otpad iz razloga što su oni to povezali sa njihovim kantama. U pitanju nisu kante već apelujemo da se komunalni otpad ne baca u kontejnere koji su postavljeni na javnim površinama za selekciju otpada. Radi se o kontejnerima koji na sebi imaju nalepnice na kojima piše za koji ambalažni otpad su namenjeni i u tri su boje: Crveni kontejneri su za staklo, žuti za PET ambalažu i limenke i plava za karton. Za domaćinstva ćemo krenuti u drugoj fazi i svi će biti o tome blagovremeno obavešteni − ističe Veljković.
Naša sagovornica je još jednom podsetila građane da su na osnovu opštinske odluke kao i u svim drugim opštinama u Srbiji korisnici komunalnih usluga, dakle građani dužni i u obavezi da nabave posude za odlaganje komunalnog otpada. Opština i JKP Napredak nabavljaju i postavljaju sudove za odlaganje otpada isključivo i jedino na javnim površinama.
− Mi smo imali sastanke sa upravnicima zgrada kako bi oni o tome informisali svoje stanare i nekoliko puta preko sredstava javnog informisanja građane informisali o tome kako glasi opštinska odluka i ko je u obavezi da nabavlja i postavlja sudove za odlaganje otpada. Dakle, na primedbu jednog od građana da on uredno plaća odlaganje otpada i da zahteva od nas da mu nabavimo sud, evo da razjasnimo da se plaća obavljanje usluge odvoženja i deponovanja komunalnog otpada a ta cena ne obuhvata nabavku suda već je po opštinskoj odluci on u obavezi da nabavi svoj sud za odlaganje otpada − rekla je Veljković.
Ona dodaje da su se mnogi građani, pre svega oni koji žive u naselju Čuka bunili jer su uklonjeni kontejneri što je moralo da se uradi jer su nažalost bili veoma oštećeni zbog odlaganja šuta i paljenja.
− Pored toga jedan gospodin je postavio pitanje zašto su svi kontejneri plastični što uopšte nije tačno. Nabavili smo kvalitetne kontejnere koji su napravljeni od visokokvalitetnog hladno čeličnog lima zapremine 1.100 litara. Poklopac jeste od nekog plastičnog materijala ali on je stabilizovan i otporan na visoke i niske temperature. Radi se o kontejnerima sa papučicom oni su do metala odnosno pocinkovani su i nisu plastični. Namenjeni su za odlaganje komunalnog otpada i zaista je potpuno nebitno da li su postavljeni plastični ili čelični kontejneri jer uvek kada se ubaci žar ili vreo pepeo postoji opasnost od požara samim tim i uništenja i kontejnera i kamiona i možda parkiranih vozila u blizini, i čak i izbijanja požara kao što smo imali nedavno u Njegoševoj ulici . Smatram da uopšte nije teško taj žar odložiti negde da se ohladi do sutra i onda ako već morate da ga bacate u kontejner na javnoj površi koji nije za to namenjen da makar ne bacate žar i da ne izazivamo opštu opasnost − istakla je naša sagovornica.
Ono što još duže muči stanovnike Sokobanje, najmanje četiri decenije je problem vodosnabdevanja. To nije problem od juče kaže Veljković i s obzirom da toliko traje da je lako rešiv do sada bi bio uklonjen. Ona ističe da opština Sokobanja i JKP „Napredak” sve čine da ovaj problem što više umanje i u nekom narednom periodu, koji nažalost neće brzo doći, reše.
− Uprkos problemima, primetili smo ove godine manji broj poziva i reakcija građana na nedostatak vode a to je pre svega zahvaljujući aktivnostima koje smo do sada sporoveli. Pomenuću rekonstrukciju vodovodne mreže u Sokobanji u okviru koje su sve one azbestno-cementne cevi koje su bile porozne i na kojima je bilo mnogo gubitaka zamenjene polietilentskim cevima. U tim delovima grada se svakako poboljšao pritisak i nema gubitaka vode što doprinosi i poboljšanju vodosnabdevanja. Isto tako građane smo u više navrata iformisali da je JKP „Napredak“ preduzelo aktivnosti na povećanju izdašnosti bunara Lepterija za 4 litara vode u sekundi Takođe opština Sokobanja aktivno radi na bušotinama i kod Akva parka i u Šarbanovcu a radićemo i drugu fazu na Lepteriji tako da preduzimamo i preduzimaćemo dosta aktivnosti kako bismo poboljšali vodosnabdevanje − istakla je Veljković.
Ona dodaje da nažalost mnogo problema imaju i imaće i nadalje visoke zone, dakle deo pored Novog Zavoda kao što su Beogradska ulica i naselje Čuka.
− U najvećem piku potrošnje kada imamo najviše turista ili je izdašnost izvorišta smanjena nije dovoljan pritisak u mreži kako bi voda izašla do tih najviših zona u Sokobanji i naravno mi razumemo nezadovoljstvo građana ali preduzimamo sve što možemo kako bismo u nekom narednom periodu sve više poboljšali kvalitet vodosnabdevanja. Moram da naglasim da JKP „Napredak” nije preduzeće koje može da proizvede vodu, ono zavisi od vremenskih prilika i od izdašnosti izvorišta ali zato preduzima sve one mere koje u ovom momentu mogu da poboljšaju vodosnabdevanje. Te mere su: celodnevno dežuranje, dakle 24 sata, praćenje preko mernih instrumenata pritiska, mutnoće, rađenja analiza, ispiranja filtera nakon ponoći kad je najmanja potrošnja. Dakle, mi dajemo zaista sve od sebe ono što smo u mogućnosti trenutno ali svakako razmišljamo i na duži rok i ulažemo novac i vreme zajedno sa opštinom u one projekte za koje verujemo da će zaista doprineti boljem vodosnabdevanju − istakla je na kraju našeg razgovara Veljković.