Dan planete Zemlje Sokobanjci su danas obeležili na najbolji mogući način – akcijom čišćenja sokobanjske strane Bovanskog jezera, lokacije koja svojom lepotom mami posetioce. Akciji koju su organizovali lokalna samouprava, javne ustanove i preduzeća i Sokobanjsko ekološko društvo, priključio se veliki broj građana, tako da je za planirano vreme obala očišćena i spremna za buduće posetioce. Odavde je i upućen apel da o ovom jezeru više brinemo, ali i poziv nadležnima da spreče nelegalne aktivnosti koje su ovde u velikoj meri zastupljene.
U lokalnoj samoupravi kažu da su se odlučili da Dan planete Zemlje obeleže simboličnom akcijom čišćenja, zbog toga što je Sokobanja prva ekološka opština koja nosi epitet i Zeleno srce Srbije.
– Opština se trudi da u saradnji sa svojim javnim preduzećima, javnim ustanovama ovakve akcije sprovodi 365 dana u godini i da opravdamo upravo ovaj epitet ‘Zeleno srce Srbije’, da ga održimo i u narednim godinama. Da opravdamo zvog čega se gosti vraćaju u Sokobanju, a to su očuvana i netaknuta priroda i životna sredina – rekao je za Sokopres predsednik opštine Miodrag Nikolić, koji je danas učestvovao u akciji čišćenja obale Bovanskog jezera.
On je najavio da će se ovakve akcije organizovati u budućem periodu, kao i da će se truditi da se redovno održavaju sva izletišta.
– U prethodnom periodu bavili smo se čišćenjem deponija, opremili smo naše Javno komunalno preduzeće novom mehanizacijom za iznošenje smeća, opremili smo Sokobanju mnoštvom kontejnera. Otpočeli smo sistem reciklaže, što ide malo teže. Moramo još više uključiti građane i edukovati ljude – rekao je Nikolić, dodajući da je tu potrebna pomoć udruženja i ekološkog društva.
Predsednik Sokobanjskog ekološkog društva, jednog od organizatora današnje akcije, ukazao je na bogatstvo Bovanskog jezera kada je živi svet u pitanju.
– Danas se nalazimo na Bovanskom jezeru – mrestilištu. To je inače područje sa najvećim bogatstvom živog sveta na teritoriji opštine Sokobanja, gde je zabeleženo, između ostalog, više od polovine svih vrsta ptica koje žive na teritoriji Republike Srbije – istakao je Vladan Dimitrijević.
On je upozorio i da je ovo područje pod velikim negativnim pritiskom ljudi. Zbog toga je uputio apel da se o Bovanskom jezeru u budućnosti vodi više računa.
– Radi se tu i o velikom izlovu ribe, izlovu mrežama, imamo problem sa divljim deponijama, sa nelegalnom gradnjom, sa otpadnim vodama iz Sokobanje, znači brojni su problemi. Možda je ovo, današnji dan, dobra osnova za početak jedne veće brige o ovom jezeru. Evo ja ispred ekološkog društva upućujem apel svima koji mogu da utiču i kojima je to zaduženje, opštinskim i republičkim inspekcijama, javnim preduzećima, Srbijavode, da eto u narednom periodu krenu ozbiljnije da čuvaju ovaj deo i da brinu o njemu 365 dana godišnje – rekao je prvi čovek Sokobanjskog ekološkog društva.
Ono što su akcijaši danas pronašli u prirodi, pored plastike i papira, bile su i toaletne daske, komadi bele tehnike, lavaboi, kao i delovi nameštaja, poput starih stolica. Po rečima Stefana Odrića, inspektora za zaštitu životne sredine u Sokobanji, očišćena je divlja deponija ka Trubarevcu, obala Bovanskog jezera, odnosno sokobanjska plaža i desna strana puta ka Aleksincu.
Pored toga što je Bovansko jezero, pogodno mesto za odmor i rekreaciju, ono je prevashodno veštačka akumulacija napravljena za potrebe vodosnabdevanja opštine Aleksinac 1986. godine. Skoro sva od 72 aleksinačka naselja konzumiraju ovu vodu koja se prethodno filtrira u Farbici vode „Bresje” u Subotincu.
Tekst: Kristijan Đorđević; Jelena Radovanović
Foto: Kristijan Đorđević