Arheološka istraživanja Popovica

Arheolozi vrše geomagnetna snimanja na lokalitetu Popovica

Društvo

Pre godinu dana, na lokalitetu Popovica, arheolozi su pronašli bogat i očuvan kulturni sloj, i tada su odradili sondažna, probna istraživanja. Ovih dana na pomenutom lokalitetu, ali i u Vrmdži na lokalitetu Devojački kamen, vrše se geomagnetna istraživanja, saznajemo od Petra Milojevića, istraživača saradnika Arheološkog instituta u Beogradu.

– Mi nastavljamo projekat iz 2022. godine. Cilj nam je da evidentiramo što više praistorijskih nalazišta u Sokobanji i okolini, da vidimo stratigrafiju i kulturne ostatke i nadam se da ćemo imati dobre rezultate, kao što je bilo i prošle godine – rekao je Milojević.

Arheološka istraživanja Popovica

Ova arheološka istraživanja nastala su kao rezultat dugogodišnje saradnje Arheološkog instituta iz Beograda i Narodne biblioteke „Stevan Sremac”, a iskopavanja se vrše uz finansijsku pomoć opštine Sokobanja. Petar Milojević kaže da su posebno predsednik opštine Sokobanja Miodrag Nikolić i direktorka biblioteke Jasmina Ilić Paljević zaslužni za to da se istraživanja realizuju u punom obimu.

Trenutna geomagnetna snimanja, koja omogućavaju da se lakše sprovedu istraživanja na terenu i potroši manje novca i vremena, vrši arheolog Ivan Ninčić.

– Na ovom lokalitetu radim geomagnetna snimanja na osnovu kojih ćemo utvrditi da li postoje neke anomalije u zemljištu, jer na osnovu snimaka mi možemo pretpostaviti da li tu postoje neke strukture iz praistorije, recimo koncentracije keramike i na osnovu tog snimka moći ćemo preciznije da kopamo. Za sada su registrovane neke više vrednosti magnetnog polja, i predstoji nam da na kompjuteru pregledamo snimak i vidimo da li se možda radi o nekim arheološkim ostacima – rekao je Ninčić.

Arheološka istraživanja Popovica

Aleksandar Kapuran, naučni saradnik arheološkog instituta u Beogradu, kaže da je ovo već druga sezona kako arheolozi vrše istraživanja na ovom lokalitetu na kome su pronađeni ostaci praistorijskog naselja, koji je posebno interesantan i čak vrlo neočekivan, pre svega zbog toga što ovde nije bilo naselja iz kasnijih perioda, tako da je veoma dobro očuvan.

– Obično tamo gde imamo praistorijski lokalitet u kasnim periodima, antici i srednjem veku niče neko drugo naselje. Međutim, ovaj lokalitet je imao tu sreću da bude pošteđen toga, tako da su ovde svi ti praistorijski horizonti koji su nama najinteresantniji i ostali sačuvani. Ovde imamo tri kulturna horizonta: kasnog bakarnog doba, srednjeg bronzanog doba i starijeg gvozdenog doba. To je jedan kontinuitet naseljavanja ovog lokaliteta od 3200 godine pa do 750 godina pre naše ere – rekao je Kapurin.

Ono što je takođe zanimljivo je i to da ekipa arheologa ovog puta ima i pojačanje u vidu koleginice Ane Marie Zralja iz Atine, koja ističe da već dve godine sarađuje sa Aleksandrom Kapurinom i da je tako saznala dosta o srpskoj istoriji za koju se veoma zainteresovala.

– Veoma sam srećna što sam došla ovde. Ovo je veoma interesantan plato koji izgleda kao da je zaštićen sa svih strana i jedva čekam da vidim rezultate budućih iskopavanja – istakla je ona.

Arheološka istraživanja Popovica

Nakon Popovice, ekipa arheologa nastavila je geomagnetna snimanja i na lokalitetu Devojački kamen u Vrmdži.


O nastavku arheoloških istraživanja na lokalitetima u Sokobanji možete pogledati i u video prilogu

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

nineteen − 17 =