„Anja sa Dedinja”: Ljubavna priča koja je napisana u Sokobanji

Društvo Kultura

Ljubav treba negovati, poštovati i uvažavati do kraja svog života i to je glavna poruka romana „Anja sa Dedinja” autora Dragana Damjanovića, kaže za Sokopres prof. dr Neđo Danilović, nakon promocije ove knjige u Sokobanji. Po njegovim rečima, radi se o jednom izvrsnom socio-psihološkom kriminološkom ljubavnom romanu čiji su glavni akteri jedan student, kasnije abdominalni, kardiovaskularni hirurg Stefan Ristović iz Beograda i jedna prelepa Anja sa Dedinja, kćerka jedinica poznatog u to vreme biznismena u Beogradu, nažalost podlegla porocima droge.

– Ovo je realan i zaista istinit događaj koji se desio. Akademik Damjanović je našao rukopis sirov, verovatno lekara na kliničkom centru koji su zabeležili ovaj događaj i uspeo je da teze iz tog rukopisa pretvori u jedan sjajan, odličan kriminalistički ljubavni roman. Svakako ovaj roman može biti poučan kako za mlade i za srednje generacije, tako i za stare – dodaje Danilović.

Na osnovu poruka koje su iskazane u ovom romanu, po Danilovićevim rečima, ljudi mogu opredeliti svoju ljubav, svoj odnos prema supružniku, ali i prema poslu na kome rade jer se ovde izrazila i etika lekara.

– Na lekara je vršen stravičan pritisak kada je operisao Anju da prizna nešto što nije mogao po etičkom kodeksu i Hipokratovoj zakletvi, da se Anja nije ubila sama, nego da je neko drugi ubio. A posebni završetak ove priče jeste velika ljubav između dva različita soja ljudi, izrasla iz jedne čiste zaljubljenosti koja je prešla u čvrstu ljubav. I kad je Anja obećala Stefanu da će sa drogom raskrstiti, kada je on prešao preko svega što je doživeo u tom ljubavnom zanosu i u toj ljubavnoj romansi koju je imao s njom desetak godina, da je oženi, na kraju je pobedila ta njena ljubav prema Stefanu. Obećala je da će drogu ostaviti, a znala je u dubini duše da to ne može jer je zaronila duboko, ona se obesila u bolničkoj sobi pred izlazak i pred venčanje – upoznaje nas sa sadržajem romana.

Poput velikih književnika koji su stvarali u Sokobanji, lepotica podno Ozrena inspirativno je delovala i na pisca Dragana Damjanovića, po obrazovanju profesora književnosti i bivšeg višegodišnjeg novinara „Večernjih novosti”, iza koga stoji preko trideset knjiga proze i poezije, na desetine feljtona, reportaža i televizijskih emisija. Kako nam kaže, dok je boraveći u Sokobanji stvarao drugi roman, paralelno je počeo i pisanje „Anje sa Dedinja” koju je ovde i završio.

– U Sokobanji sam inače radio ‘Tajna trojice mudraca’, o Isusovom detinjstvu, koji je preveden na ruski, grčki, taj roman prevode i na egipatski jezik, i uporedo sam počeo da radim ‘Anju sa Dedinja’ – kaže nam Damjanović i dodaje da je tokom boravka u Sokobanji dobio i ponudu da se „Anja sa Dedinja” ekranizuje.

Interesantno da je, kako kaže za naš medij, na lekareve beleške naišao slučajno u biblioteci u Beogradu.

– Video sam u jednoj kesi iza knjiga, imena poznatih hirurga. I pitao sam upravnicu biblioteke da li zna čiji su zapisi, jer se biblioteka renovirala. Ona je rekla da ne zna. Došle su službenice i onda su one meni rekle: ‘Pa nosite to.’ Uzeo sam te zapise otišao kod profesora Veljka Đukića, prvog kardiohirurga u Evropi, transplatatora srca, koji se pominje u knjizi i pitao da li on zna o čemu se radi, i ko je taj Stefan Ristović hirurg, i ko je ta Anja sa Dedinja. On se sećao priče, ne i detalja, ali se setio nekih momenata iz operacione sale – kaže Damjanović.

Kako sam autor kaže, nepoznato je da li se hirurg koje je ostavio zapis potpisao punim imenom i prezimenom ili je ime fiktivno, a sama priča, dodaje, inspiriše ga da napravi i nastavak.

– Voleo bih da se nastavak Anja 2 upravo ovde se završi, u Sokobanji. Meni je Sokobanja po mnogo čemu mnogo draga, ali zaista. Pa i Aleksinac mi je mnogo drag. To su neki divni prostori po meni, koji imaju dubinu svojih hrišćanskih, pravoslavnih, junačkih, časnih, radničkih, poštenih korena. Verujte mi, tako doživljavam ljude ovde – kaže autor.

Promociju romana „Anja sa Dedinja” u Sokobanji, koja je održan u petak 17. maja, organizovala je Specijalna bolnica „Sokobanja” uz pomoć ovdašnjeg Kulturnog centra i Opštine Sokobanja. Po rečima direktorke bolnice Ivane Filipović, ovo nije samo ljubavni roman, već i delo koje govori o težini lekarskog poziva.

– Ovo je jedan uzbudljiv roman koji prikazuje borbu između ljubavi i vaspitanja, Hipokratove zakletve, od 1999. godine do današnjih dana prati dešavanja i u našoj zemlji i svi mi koji smo svedoci toga, a koji smo po zanimanju lekari dobro znamo o čemu pisac piše. Ovo ujedno pokazuje koju težinu nosi lekarski poziv i kroz koje smo sve poteškoće i kako smo teška vremena prevalili preko svojih leđa, naročito generacija kojoj ja pripadam i koja se danas možda za nešto i pita – navela je Filipovićeva.

Na promociji u restoranu „Sokograd” govorili su i geograf istraživač Jelena Zanfirović, književni kritičar Ljubiša Đidić, prof. dr Mirko Kerkez, član Srpske kraljevske akademije naučnika i umetnika, prof. dr Vesna Škodrić i prof. dr Ljiljana Marković Denić.

Tekst: Kristijan Đorđević; Jelena Radovanović

Foto: Kristijan Đorđević

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

eleven + fourteen =