Zaštićeno područje „Šuma hrastova u Radenkovcu” Sokobanjskom ekološkom društvu na upravljanje

Društvo Turizam

Ministarstvo Zaštite životne sredine nedavno je objavilo je na svom sajtu da je započet postupak zaštite spomenika prirode „Šuma hrastova u Radenkovcu”, selu nadomak Sokobanje. Samim činom objave ovakve informacije, ovo dobro se po zakonu smatra zaštićenim, a ono što je zanimljivost i posebna čast jeste činjenica, da je Zavod za upravljača predložio baš ekološko društvo iz Sokobanje.

− U pitanju je zaštićeno prirodno dobro veličine 23 hektara. Radi se o jako staroj, prema našoj proceni, oko 180. godina starim stablima Hrasta. Dve vrste hrasta, cer i kitnjak, su u pitanju. I kako je u pitanju specifično stanište, njega nastanjuju i specifične biljne i životinjske vrste, karakteristične za stare hrastove šume − kaže Vladan Dimitrijević predsednik Sokobanjskog ekološkog društva.

U samom selu Radenkovac, stara škola, koja na žalost više nema svojih najmlađih polaznika, adaptirana je kako bi poslužila Planinarskom drištvu „Oštra Čuka” i Sokobanjskom ekološkom društvu, da na što bolji način obavljaju svoju edukativnu misiju. Prema rečima Vladana Dimitrijevića radovi na adaptaciji ovih prostorija još uvek traju.

− To je zgrada nekadašnje škole gde mi zajedno sa planinarima radimo na osnivanju Ekološkog edukativnog centra. Prostor je delimično adaptiran, a očekujemo da u narednom periodu obezbedimo dovoljno sredstava, da ga još više unapredimo i da naredne godine već krenemo sa ozbiljnijim edukacijama, pre svega dece. Naša je velika želja da na tom prostoru radimo sa mladima, prvenstveno.

 

Sokobanjsko ekološko društvo očekuje veliki posao u ulozi upravljača jednim ovakvim opštim dobrom.Zavod za zaštitu prirode izradio je studiju zaštite ove šume, gde je prepoznao vrednosti ovog dobra. Samim ovim činom propisane su i mere zaštite koje čine osnov po kome će se budući i predloženi upravljač, Sokobanjsko ekološko društvo, i rukovoditi.

− Ono, čime mi smatramo da je neophodno da se bavimo tamo, je pre svega zaštita samog dobra. Isto tako je veoma važno da se bavimo edukacijama i daljim istraživanjima tog prirodnog dobra, a da ujedno bude i baza za istraživanje i šire okoline. Takođe smatramo da je veoma važno, da ovo dobro bude otvoreno za javnost i da čak primi određeni broj turista. Da se bavimo i turizmom. Jedini uslov, svemu tome, je da sve to bude održivo, u smislu da priroda i prirodne vrednosti ne budu ugrožene, a smatramo da je funkcija jednog zaštićenog prirodnog dobra i njegovog upravljača, da dobro koristi, da se širi ideja o zaštiti prirode i da se svi građani i posetioci uče tome zašto je važno čuvati prirodu i na koji način je trebamo čuvati − dodaje Vladan Dimitrijević predsednik SED-a.

Kako izgleda Šuma stoletnih hrastova u Radenkovcu-Sokobanja možete pogledati u prilogu ispod.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

4 × 4 =