Sokobanjsko ekološko društvo (SED) u okviru projekta „Za lepšu i čistiju Sokobanjuˮ uradilo je monitoring stanja životne sredine i lokalnih propisa i praksi u oblasti upravljanja otpadom. Sve to objavljeno je na sajtu ovog društva sed.rs/monitoring koji je namenjen informisanju građana o stanju životne sredine.
Podatke o redovnosti pražnjenja kontejnera prikuplja i dostavlja mreža aktivnih građana – saradnika SED-a. Podatke o kvalitetu voda, na osnovu ugovora o saradnji i uzoraka koje prikupljaju aktivisti SED-a, dostavlja Zavod za javno zdavlje iz Niša. Informacije o kvalitetu vazduha preuzete su sa sajta opštinske uprave Sokobanja, a članci o propisima objavljuju se na osnovu analize lokalnih propisa koju obavljaju aktivisti SED-a u saradnji sa angažovanim ekspertima, saznajemo od Vladana Dimitrijevića predsednika SED-a.
‒ Radili smo i monitoring kvaliteta vode u Moravici i na Bovanskom jezeru. Ukupno su u pitanju 4 tačke. Išli smo od tačke Župan gde je kupalište i istovremeno tačka neposredno iznad zahvata za vodosnabdebanje. Zatim smo radili odmah ispod Sokobanje kod nekadašnje fabrike za preradu otpadnih voda koja sada nije u funkciji. Sledeća tačka je bila ispod gradske nesanitarne deponije i poslednja tačka je deo gde asfaltni put ulazi u Bovansko jezero, znači u blizini ribolovne piste, gde je takođe popularno kupalište ‒ kaže Dimitrijević.
Naš sagovornik dodaje da je ovaj monitoring rađen od maja do oktobra ove godine ali da su rezultati o tačnom uticaju divljih i gradske deponije na vodu izostali jer nije bilo dovoljno padavina koje su prolazile kroz deponije i sa procednim vodama ulazile u reku, tako da nisu zabeleženi nikakvi negativni efekti.
‒ Ono što smo primetili je da recimo kvalitet vode na plaži Župan u par navrata nije bio zadovoljavajući i da je bilo primetno da ima fekalnih voda negde iz gornjeg toka, ne znamo tačno koji su izvori. Ono što smo na neki način znali ali se sad pokazalo i na papiru i zvanično je da je ispod same Sokobanje voda jako loša, pričamo o petoj klasi voda koja se ne sme koristiti nizašta, čak ni za navodnjavanje ili bilo šta drugo jer je u pitanju bukvalno razblažena fekalna voda ‒ ističe Dimitrijević.
Da nije sve tako crno, i da je priroda ipak najmoćnija, pokazuje i to da je na Bovanskom jezeru kod piste zabeležen dosta dobar kvalitet vode, čak na prelazu između prve i druge klase, nekim čudnim putevima voda je uspela da se oporavi.
‒ Pretpostavljamo da tu značajnu ulogu igra ulazni deo jezera koji je močvarnog tipa jer tu ima dosta biljaka koje to razgrađuju. Pored toga, verovatno mulj i zemljište apsorbuju deo tih supstanci i bakterija tako da mi dobijamo vodu u jezeru koja je vrlo pristojnog kvaliteta ‒ istakao je Dimitrijević.