„Vetropark” na planini Bukovik: Građani neće vetrenjače, hoće zdravu prirodu

Društvo

Ideja o gradnji vetroparka „Čestobrodica” na planini Bukovik uznemirila je lokalnu javnost u Sokobanji, posebno stanovnike nekoliko sela koja su obuhvaćena projektom, a to su Vrbovac, Rujevica i Jošanica. Zbog toga su u svojim mesnim zajednicama organizovali sastanke na kojima su razmatrali potencijalne opasnosti od izgradnje vetroparka, kao i korake koje treba preduzeti kako bi se sprečila gradnja. O tome su putem mejla obavestili i našu redakciju.

Radi se o projektu koji obuhvata opštine Boljevac i Sokobanja. Kako stoji u planu detaljne regulacije, ukupna eventualna površina predloženog obuhvata iznosi 11.162 hektara od kojih je 5.860 hektara, u opštini Boljevac (KO Krivi Vir i KO Lukovo), a 5.302 hektara u opštini Sokobanja (KO Jošanica, Ko Rujevica i KO Vrbovac).

Plan detaljne regulacije za izgradnju vetroparka „Čestobrodica” na teritoriji opštine Sokobanja urađen je na osnovu odluke koju je donela Skupština opštine Sokobanja na sednici 18. 7. 2022, a izmene su usvojene 25. aprila naredne, 2023. godine.

To još ne znači da je rešena gradnja, kao ni izgled i veličina eventualnog vetroparka, kako se moglo čuti iz različitih izvora. Usaglašavanja tek predstoje, javni uvid i slično. Sigurno da je pozitivno što se javnost zainteresovala za ovo ekološko pitanje u zelenoj Sokobanji.

Selo Jošanica; Foto K. Đ.

Inženjer šumarstva: Šteta mnogo veća od benefita 

Meštane najviše brine seča šuma, uništavanje podzemnih i površinskih voda, istrebljenje živog sveta na planini i narušavanje zdravog života u ovim selima.

Sastanku u Rujevici, prema dostavljenim podacima, pored stanovnika Vrbovca, Rujevice, Jošanice, Vrmdže i još nekoliko sela, prisustvovali su i predstavnici Javnog preduzeća „Srbijašume” i Sokobanjskog ekološkog društva, kao i nekoliko odbornika opozicije.

Borislav Mašić, inženjer šumarstva u „Srbijašume” koji je zadužen baš za oblast planine Bukovik, na ovom sastanku je istakao da njegovo preduzeće niko nije konsultovao i da su, iz ugla struke, strahovi meštana opravdani.

– Smatram da to što treba da se uradi ne donosi dobro nikome od nas, počev od pojedinaca do opštine. Svaki dan sam tu na terenu, i kao čovek i kao stručnjak sam protiv toga, jer su tu benefiti mnogo manji nego što će da se izgubi sa izgradnjom tih kolosa od 200 i kusur metara u srcu planinskog masiva – naveo je u obraćanju meštanima ovaj stručnjak.

Građani uplašeni i zabrinuti

On je naglasio da je šuma izvor života, a da je Bukovik izvor života u selima podno njega. Planom, u koji je kako je istakao imao uvid, predviđeno je da se vetropark proteže preko vrhova gde je najveći rezervoar akumulacije podzemnih voda. Kako je istakao, neće biti posečeno svih pet hiljada hektara, ali je to čista seča šume kojoj će biti promenjena namena.

–Znači seče se šuma, sklanja se humus, zadire se u podzemne vode, menja se tok podzemnih voda. Narušavaju se površinske vode. Topolova reka, Jastrebova reka, Bela reka, Jošanička, Crvenka, to neće da postoji. Kad nema površinskih i podzemnih voda, menja se eko klima, menja se vegetacija, samim tim i život – upozorio je.

Mašić je dodao i da se po njegovom mišljenju, realizacijom ovog projekta gubi ono što ova planina pruža ljudima.

– Mi svi uživamo u blagodetima šume, da li kroz drvo, pečurke, lekovito bilje, šumske plodove, šetnju, rekreaciju, čist zdrav vazduh i čistu zdravu vodu… To se gubi sa time. Nema života – kategoričan je ovaj stručnjak.

Sokobanjsko ekološko društvo: Vetrenjače će oterati divljač

Sličnog su stava i predstavnici Sokobanjskog ekološkog društva, koji su na rani javni uvid u plan detaljne regulacije za izgradnju vetroparka, reagovali peticijom na kojoj su prikupili oko 1700 potpisa. Ovakvu reakciju najavili su i kada opština bude objavila javni uvid.

– Ekološko društvo je kategorički protiv postavljanja vetroparka u opštini Sokobanja. Spremni smo da idemo do kraja sa svim legalnim zakonskim sredstvima. Odgovor na prigovor nije stigao. Sada ćemo biti u prilici da podnosimo prigovore i na javni uvid. Smatram da bi ovo bila katastrofa za nas – rekao je Saša Trpković iz Sokobanjskog ekološkog društva.

Ilustracija Kristijan Đorđević

Kao radnik lovišta, Trpković je izrazio bojazan da će se podizanje vetroparka negativno odraziti na divljač, te da će propasti projekat u koje je država uložila velika sredstva.

– Država je uložila ogromna sredstva da vratimo jelena na ovaj prostor i to je urađeno. Na Bukovik je vraćen jelen. Divljač traži mir i hranu. Izgradnjom vetroparka između ostalog i divljač gubi mir – izneo je predstavnik ekološkog društva svoje strahove.

Okupljeni građani najavili su da će nastaviti da se sastaju i da je za njih jedino rešenje obustavljanje gradnje. Iako će se javni uvid u plan detaljne regulacije tek održati, građani kažu da su primetili da u ataru sela Jošanica niče sumnjivi objekat. Izrazili su bojazan da se radi o mernoj stanici za ispitivanje jačine vetrova i da se ona podiže za potrebe „Čestobrodice”. Ovu sumnju potvrdio je i predstavnik „Srbijašume”, rekavši da je reč o privatnom posedu i da je njegovo preduzeće podnelo prijavu za nelegalnu gradnju. Na sastanku se čulo i da je navodno investitor počeo da oktupljuje ili uzima u zakup parcele na Bukoviku. Ova informacija do sada nije zvanično potvrđena.

Meštani su saglasni da, iako je bilo političara na ovom skupu, ne žele da politizuju ovaj događaj i da ih ne zanima ko je iz koje partije, već jedino žele da sačuvaju svoju planinu i sela koja ne žele da napuste.

Izradu plana za izgradnju vetroparaka „Čestobrodica” finansirao je „Vetroenergo” d.o.o. Beograd koji je, prema podacima sa APR-a, u vlasništvu „Wind Alinace” koji je takođe registrovan na beogradskoj adresi, ali udeo od oko 65 odsto pripada firmi „Comay co Limited” sa Kipra.

Naša redakcija po ovom pitanju kontaktirala je i predstavnike lokalne samouprave. O tome dokle se stiglo sa projektom i kakav je stav Opštine Sokobanja, u medijskim napisima koji će biti objavljeni narednih dana.

 

2 thoughts on “„Vetropark” na planini Bukovik: Građani neće vetrenjače, hoće zdravu prirodu

  1. PUNA PODRŠKA.
    Ceo ovaj namenski i ciljano
    potpuno SAOBRAĆAJNO IZOLOVANI
    I MEĐUNARODNO NETRANZITNI
    i na taj nacin ,
    namenski i ciljano…
    u ,,mrak i bunar gurnuti,,
    totalno skrajnuti, nevidljivi
    i netransparentni
    sada ,,AFRIČKI KONGO REGION,,
    Istočne Srbije,
    a koji čine Zajecarski,Borski i Branicevski.upravni okrug..
    i može i mora biti odbranjen
    samo REGIONALNO…
    ZAJEDNIČKI, SOLIDARNO SINERGIČNO,KOORDINIRANO
    I NAJODLUČNIJE…
    Jer je REGIONALNO i napadnut.
    Dakle ,iskljucivo i samo REGIONALNO.
    A sve što je samo lokalno,
    unapred je osuđeno na neuspeh..
    Tačka.
    Ako se veruje malo dužem iskustvu…
    *
    NOVE info.
    javna i otvorena
    građanska Facebook grupa
    AUTOPUT ISTOČNE SRBIJE

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

18 + 18 =