Zbog povećanog broja obolelih od kovida-19, odnosno zbog širenja zarazne bolesti kovid-19, na sednici Štaba za vanredne situacije koja je održana danas, uvedena je vanredna situacija u opštini Sokobanja. U skladu sa tim, od danas će se primenjivati sledeće posebne mere zaštite stanovništva od zaraznih bolesti:
‒ zabrana okupljanja u zatvorenom i otvorenom prostoru više od pet lica, ako nije moguće obezbediti fizičku distancu od dva metra i odgovarajuće mere lične zaštite,
‒ u javnim parkovima i igralištima, kao i tokom vežbanja na otvorenom prostoru, dozvoljeno je okupljanje do pet lica uz odgovarajuće mere lične zaštite,
‒ u svim zatvorenim prostorima obavezno nošenje zaštitnih maski i poštovanje fizičke distance od dva metra,
‒ zabrana organizovanja svečanosti, kao i organizovanja sportskih i drugih zabavnih manifestacija.
‒ Ograničava se radno vreme ugostiteljskih objekata koji nemaju baštu i noćnih klubova, tako da ti objekti neće raditi od 21:00 čas do 06:00 časova narednog dana.
‒ Ograničava se radno vreme ugostiteljskih objekata koji imaju baštu , tako da ti objekti neće pružati ugostiteljske usluge u zatvorenom delu objekta od 21:00 časa, a u otvorenom delu objekta (bašta) od 23:00 časa do 06:00 časova narednog dana.
‒ Prilagođavanje rada ugostiteljskih objekata tako da za jednim stolom ne mogu sedeti više od dva lica, izuzev ako su u pitanju roditelji i maloletna deca ili lica koja žive u zajedničkom domaćinstvu, uz obavezni razmak od dva metra između stolova.
‒ Puna primena svih preventivnih mera u ustanovama predškolskog vaspitanja i obrazovanja.
‒ U osnovnim i srednjim školama odložiti okupljanja, a prijemne i druge ispite organizovati uz primenu svih mera lične zaštite (fizička distanca od dva metra, obavezno nošenje maske i/ili vizira i rukavica).
‒ U javnom prevozu obavezno nošenje zaštitnih maski, uz redovno provetravanje i dezinfekciju vozila.
‒ Zabrana korišćenja otvorenih i zatvorenih bazena, spa i velnes centara.
‒ Sprovođenje mera zaštite u verskim objektima i prilikom vršenja verskih obreda.
‒ Sprovođenja mera zaštite u kozmetičkim, frizerskim salonima, salonima lepote, fitnes centrima i teretanama (maske i rukavice).
‒ Česta dezinfekcija svih javnih objekata i dezinfekcija najmanje jedanput dnevno zajedničkih prostorija u stambenim zgradama (preporuka), kao i što češće pranje ulica i javnih površina uz upotrebu dezinfekcionih sredstava.
Kontrola sprovođenja mera vršiće se u skladu sa zakonom i podzakonskim aktima. Novčanom kaznom od 5.000 dinara, kazniće se za prekršaj fizičko lice koje krši meru obaveznog nošenja zaštitne maske.