Stručnjaci posejali više ozimih sorti i predstavili ih poljoprivednicima

Društvo Poljoprivreda

Kako su se različite semenske sorte ozimih strnih žita ponašale u istim agroekološkim uslovima i uz primenu istih agrotehničkih mera poljoprivredni proizvođači imali su danas prilike da vide na oglednom imanju u ataru sela Resnik. Razgovor o prinosima i o rezultatima ovog ogleda upriličen je u okviru Dana ozimih strnih žita, koji se organizuje svake godine.

Ovoga puta na imanju površine dva hektara, vlasnika Miljana Trifunovića iz Jošanice, posejane su 23 sorte ozimog ječma, tritikale i pšenice. Svrha demo ogleda jeste da se proizvođači na licu mesta uvere kakve prinose daju određene sorte i da na osnovu toga naprave izbor, objašnjava savetodavac Srđan Cvetković, diplomirani inženjer ratarstva i povrtarstva.

– Poenta je da kad dođu proizvođači na Dan polja, nešto pre žetve, na licu mesta vide šta smo mi to radili. Naravno nije svaka sorta otporna na sušu, neka manje, neka više. Konkretno danas imamo šest semenskih kuća. Nije svaka sorta otporna na pojedine bolesti. Zato demo ogledi služe da čovek dođe ovde na lice mesta i krene od prve do zadnje sorte, da vidi i na licu mesta sagleda potencijale i da kaže: ‘Ovo bi možda bilo dobro za moje gazdinstvo, uzeću ovu sortu da probam iduće godine’. To je zapravo svrha postavljanja demo ogleda i mi se trudimo da ih prilagodimo generalno uslovima i primenom agrotehničkih mera koju većina proizvođača primenjuje na ovom području da bi to bilo koliko toliko realno sutrašnjim prinosima na njihovim parcelama – objašnjava Cvetković.

Ogledno imanje nalazi se nedaleko od Trebičke česme i skretanja za selo Žučkovac. Poljoprivredni stručnjak Srđan Cvetković kaže da je prošla godina bila izuzetno sušna septembra i oktobra i da je to predstavljalo problem prilikom rada na oglednoj parceli.

– Čak smo i tanjiračom od tri tone probali da radimo redukovanu obradu, međutim čak ni tanjirača od tri tone nije mogla da uđe dublje od 1,5 do dva centimetra što je nedovoljno za bilo kakvu obradu. Onda smo čekali da padne malo kiše, da probamo da uđe ili tanjirača ili traktor a onda su krenule novembarske kiše koje nisu znale da stanu tako da smo iskoristili dan dva bez padavina i da malo zemlja povuče vlagu i negde u prvoj dekadi, oko 10. decembra smo sejali. To je negde dva meseca takoreći posle optimalnog roka koji kreće od 5. 10. pa do 30. oktobra – navodi ovaj stručnjak i dodaje da usev izgleda solidno što su potvrdili i predstavnici semenskih kuća koji su prisustvovali današnjem predstavljanju ogleda.

Direktor „Poljoservisa” Knjaževac Dragan Kolčić ovom prilikom pozvao je poljoprivredne proizvođače da se za sva pitanja u vezi sa eAgrarom obrate njihovoj poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi.

– Svako ko ima neki problem neka nam se obrati, kako bismo videli da li ima nekih nepravilnosti na njihovim gazdinstvima zbog kojih možda neki od njih nisu dobili subvencije. ‘Poljoservis’ im stoji na raspolaganju. Mi smo već evo devetu godinu prisutni na ovom terenu tako da smatramo da smo već dovoljno poznati da možemo da ispunimo sve njihove zahteve –rekao je Kolčić i zahvalio se predstavnicima lokalne samouprave, semenskih kuća i poljoprivrednim proizvođačima koji su danas bili u Resniku.

Predstavljanju oglednog imanja prisustvovala je i predstavnica lokalne samouprave Slavica Golubović, pomoćnik za poljoprivredu. Ispred „Poljoservisa” sa poljoprivrednicima su razgovarali i savetodavci Živorad Jovanović, diplomirani inženjer zaštite bilja i Valentina Aleksić, diplomirani inženjer melioracije, zemljišta i voda.

Tekst: Kristijan Đorđević; Jelena Radovanović

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

one × four =