Sokobanjski med prepoznao i region

Društvo

Članovi Udruženja pčelara „Krajinska maticaˮ iz Sokobanje, Saša Radivojević i Marko Glišić, dobitnici su mnogobrojnih priznanja na međunarodnim sajmovima pčelarstva i meda, koji su održani ove godine. Radivojević i Glišić su najpre ove godine osvojili zlatne medalje za kvalitet meda na manifestaciji održanoj u Velikom Selu, Opština Malo Crniće kod Požarevca. Na međunarodnom „Sajmu meda – Tuzla 2019ˮ gde je učestvovalo oko 370 pčelara iz čitave Evrope, pa čak i iz Australije, obojica su dobili srebrne medalje za livadski med. I to nije bila jedina nagrada. Bagremov med Saše Radivojevića, prolašen je za najbolji na sajmu.

Na međunarodnom pčelarskom takmičenju u Tetovu ovi uspešni sokobanjski pčelari osvojili su zlatnu i srebrnu medalju za kvalitet meda. Na „Sajmu etno hrane i pićaˮ, koji je održan 26. novembra u Beoradu, Saša Radivojević je dobio specijalno priznanje za šumski med.

‒ Sve navedene manifestacije predstavljaju najznačajnija takmičenja u Evropi, na kojima se ocenjuje kvalitet meda. Dakle konkurencija je velika, što znači da je med sa područja opštine Sokobanja izuzetnog kvaliteta ‒ kaže Radivojević.

Saša Radivojević je vlasnik Pčelarsko gazdinstva Radivojević iz Mužinca koji se nalazi na obroncima čuvene planine Rtanj. Na ovom prostoru ima 250 do 300 biljnih vrsta koje samo tu rastu i nigde više u Evropi. Radivojević smatra da je zato Rtanjski med tako dobrog kvaliteta i specifične, lepe arome. On ističe i da će Udruženje „Krajinska maticaˮ, čiji je on član, u narednom periodu ozbiljnije poraditi na brendiranju sokobanjskog meda, odnosno oznaci geografsko porekla. Po rečima našeg sagovornika za sada u tome imaju i podršku lokalne samouprave.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

seventeen − 13 =