Sokobanja, kako je planirano i najavljeno, u naredne tri godine mogla bi da reši značajne komunalne i ekološke probleme sa kojima se naselje, građani i lokalna samouprava trenutno suočavaju. Deo posla je već urađen ugradnjom separatora atmosferske vode, pa tečnosti i prljavština sa banjskih ulica neće nekontrolisano oticati i zagađivati prirodu.
Preostaju radovi na rekonstrukciji i dogradnji postrojenja za preradu otpadnih voda iz fekalne kanalizacije, renoviranjem postojećeg i ugradnjom još jednog novog kolektora. To znači još jaču zaštitu reke Moravice, a samim tim i Bovanskog jezera koje je i vodozahvat. Za lokalno stanovništvo bitno je da će se uz ove opšte ekološke investicije rekonstruisati delovi stare i graditi nova kanalizaciona mreža.
Po rečima Zorana Ristića, rukovodioca tehničkog odeljenja u preduzeću „Napredakˮ, nakon realizacije svih projekata, čak 99 odsto grada biće povezano kanalizacionom mrežom koja će biti priključena na novo postrojenje za preradu otpadnih voda.
Tretman atmosferske otpadne vode počeo je ove jeseni nakon ugradnje separatora na parkingu kod parka Banjica, koji iz atmosferske vode odvaja naftne derivate koje ispuštaju vozila.
– Taj separator gravitaciono odvaja delove motornih ulja i benzina iz sedimentnih čestica i kao rezultat dolazi se do vode koja parametrima odgovara da može da se ispusti u ovom momentu u reku Moravicu. To je separator prolazne litraže negde oko 700 litara u sekundi. Mi kao nosioci posla smo zajedno sa Javnim preduzećem ‘Zelenilo’ odradili i ugradili ovaj separator proteklih dana – pojašnjava Ristić.
Naš sagovornik najavljuje i početak rekonstrukcije dela starog kolektora fekalne kanalizacije koji je rađen još sedamdesetih godina. Ovaj posao biće urađen iz donacija Evropske unije preko programa PPR7. Ono što je veoma važno kuće u Jabukaru u buduće će biti zaštićene od plavljenja.
– Taj deo koji se rekonstruiše preko Evropske unije je od hotela ‘Zdravljak’ do budućeg postrojenja za preradu otpadnih voda, koje će biti na lokaciji sadašnjeg. Najozbiljniji od svih je deo od izlaska jednog dela kolektora iz parka, odnosno nekadašnjeg Auto moto društva, do ulaska kolektora iza restorana ‘Župan’. To je prvih dvesta metara koji će biti rekonstruisan tokom nove godine. Izuzetno ozbiljan i zahtevan posao. Radi se novi kolektor od korigovanih cevi prečnika ID 600mm. Radiće se na istoj dubini pored postojećeg kolektora. Biće tu i ručnog i bagerskog iskopa. To je moralo da se uradi jer je tu nekada postojala vada prokopana za zalivanje njiva, gde je sadašnji kolektor, koja plavi kuće u Jabukaru. Tako da ovo zahteva rekonstrukciju starog kolektora i izgradnju u jednom delu tog novog. Ozbiljan i zahtevan posao je pred nama – navodi naš sagovornik i dodaje da će deo kolektora od Taš ćuprije do hotela „Zdravljakˮ biti rekonstruisan u naredne dve, tri godine sredstvima opštine i preduzeća.
Izgradnja novog kolektora, po Ristićevim rečima, znači mnogo u ekološkom smislu jer će biti obuhvaćen i deo otpadnih voda koje nisu zahvaćene starim kolektorom. Planirana je i izgradnja sekundarne kanalizacione mreže koja će biti povezana na novi kolektor.
– Biće izgrađen još jedan kolektor kroz Jabukar, da prihvati sam Jabukar koji nije povezan na kanalizacionu mrežu. Sekundarna mreža će biti povezana na kolektor koji se radi od hotela ‘Zdravljak’ prema postrojenju. Skoro ceo Čair će biti povezan na kolektor, takođe naselje Čuka 2, odnosno ulica Miloša Crnjanskog celim tokom, Pančićeva ulica, Jovana Cvijića i ulice koje se ulivaju na te ulice na gradsku kanalizacionu mrežu, kao i Mednik jednim većim delom. Izgradnjom kompletne kanalizacione mreže, izgradnjom ovih kolektora i sekundarne kanalizacione mreže, jedno 99 posto naselja Sokobanja biće povezano na gradsku kanalizacionu mrežu. Kompletna mreža ide na novo postrojenje za preradu otpadnih voda, tako da će tih 99 posto povezanosti naselja Sokobanje biti prečišćeno na novi prečistač koji se radi. Očekujem da krene izgradnja početkom godine – navodi naš sagovornik.
Po njegovim rečima, rok za završetak dela kolektora od „Zdravljakaˮ do postrojenja je oko dva meseca, dok se radovi u okviru programa Evropske unije moraju završiti za dve godine, odnosno do 2026, kada se očekuje kompletno kanalisanje naselja sa novim postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda.
Završetkom navedenih investicija neće biti kompletno zaštićeni reka Moravica i Bovansko jezero ako se ne ubrzaju radovi na uklanjanju ili izgradnji nove potpuno ekološke opštinske deponije koja je na samoj obali Moravice.
Tekst: Kristijan Đorđević; Jelena Radovanović